Haberler Teknoloji Turkey

ODTÜ ve Elektroland’dan Koronavirüs Mücadelesi İçin Dezenfeksiyon Robotu

Türkiye’nin köklü robotik firması Elektroland Defence ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi IVME-R, COVID-19 virüsü (koronavirüs) ile mücadelede kullanılması amacı ile Biyolojik Mücadele Robotu geliştirdi.

TRT Haber’in “Özel Haber” logosuyla yayına verdiği gelişmenin haberini TRT Muhabiri Berrin Kara Yücesan hazırladı.

Biyolojik Mücadele Robotu, kapalı alanların dezenfeksiyonunda kullanılacak. Robota COVID-19 virüsünden hayatını kaybeden ilk Türk doktor olan Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun adı verildi.

Elektroland Defence firmasının sahibi Ferhat UĞUR, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in Türk savunma sanayi firmalarının birikim ve başarılarını sağlık alanına aktarmaya ve özellikle bu zamanlarda cansiparane mücadele veren sağlık çalışanlarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten açıklamasına vurgu yaptı.

Bu kapsamda firma olarak üzerlerine düşen görevi yapmak adına bu robotu geliştirdiklerini söyleyen Uğur,

ODTÜ IVME-R ile geliştirdiğimiz robota yakın zamanda koronavirüs nedeni ile aramızdan ayrılan Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun adını verdik. Onun adını yaşatmak istiyoruz.” dedi.

Biyolojik Mücadele Robotu önce bulunduğu alanın haritasını çıkartıyor. Ardından dezenfeksiyon işlemine başlayan robot bulunduğu ortam mikrop ve virüsten arındırılana kadar çalışıyor. Merdiven tırmanabilme ve inebilme özelliği bulunan robot, 5 litrelik dezenfektan tankına ve 180 derece çevrilebilen püskürtme cihazına sahip. Ayrıca robotta ultraviyole ışın verebilen özel lambalar da bulunuyor. Kesintisiz 8 saat çalışabilen ultraviyole lambalar virüs ve mikroorganizmalar üzerinde etkili oluyor.

Elektroland ve ODTÜ IVME-R tarafından geliştirilen Biyolojik Mücadele Robotu – TRT ‘Özel Haber’

Kaynak: https://www.savunmasanayi.org/elektroland-defence-ve-odtuden-koronavirus-mucadelesine-robotik-guc-takviyesi/

Leave a Comment