Proje Çağrısı

İpekyolu Kalkınma Ajansı COVID-19 İle Mücadele Ve Dayanıklılık Programı

Çin’in Vuhan şehrinde 1 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan yeni tip korona virüs (COVID-19) hızla dünya genelinde yayılarak küresel bir salgın haline gelmiş, 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. COVID-19 yüksek bulaşıcılığı, insan vücudunda kalıcı hasar bırakması, başta yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulanan bireyler olmak üzere insan sağlığı üzerinde hayati tehlikeye sebep olacak etkileri nedeniyle toplum sağlığı için acil müdahale edilmesi gereken bir tehdit haline gelmiştir.

Türkiye ekonomisinde önemli yer alan bölgemizdeki illerin yoğun kent nüfusu ve yoğun ekonomik faaliyetleri virüsle mücadelede riskli bir bölge olmasına yol açmaktadır. Şimdiye kadar alınan önleyici ve koruyucu tedbirlere rağmen bölgemizde COVID-19 vakaları görülmekte, can kayıpları yaşanmakta ve tüm dünyada olduğu gibi vaka sayılarında günden güne artış eğilimi gözlemlenmektedir. Bununla birlikte, TRC1 bölgesi aynı zamanda gelişmiş sağlık altyapısı ve dünya standartlarında hizmet sunan sağlık personeli, köklü üniversiteleri ve deneyimli akademisyenleri, toplumsal dayanışma kültürünü yaşatan STK’ları ve Türkiye ekonomisinin dinamosu olan KOBİ’leri ile ülkemizin salgınla mücadelede hem insan kaynağı hem de altyapı bakımından en donanımlı bölgesidir. Bu kaynağın salgınla mücadele için seferber edilerek harekete geçirilmesinin bölgesel, ulusal ve uluslararası anlamda fark yaratan, etkili sonuçları olacaktır.

İpekyolu Kalkınma Ajansı, COVID-19 programı ile bölgemizin ve ülkemizin salgınla mücadelesine katkı vermeyi; salgının yayılımının en aza indirilmesi ve kontrol altına alınmasını, başta risk altındaki gruplar olmak üzere toplum sağlığının korunması ve salgının olumsuz sosyo-ekonomik etkilerinin hafifletilmesini hedeflemektedir.

Kamu Kurumları, Üniversiteler, Mahalli İdareler, Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları,  Bölgeler – Siteler ve İş Geliştirme Merkezleri Teknoloji transfer ofisi şirketleri ile teknoloji geliştirme bölgesi, endüstri bölgesi ve iş geliştirme merkezi gibi kuruluşların yönetici şirketleri ve Kar Amacı Güden İşletmelerin başvuru sahibi olabileceği program 30 Mart 2020 tarihinde ilan edilmiştir. Programa başvurular Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden başvuru yapılacaktır. Çevrimiçi son başvuru tarihi 30 Nisan 2020 Saat 17.00 dir.

Kamuoyuna ilanen duyurulur.

Detaylı bilgi için: https://www.ika.org.tr/COVID-19-ILE-MUCADELE-VE-DAYANIKLILIK-PROGRAMI-duyurular-1892.html

Leave a Comment