Proje Çağrısı

İnovaTİM İnovasyon Yarışması

Türkiye’nin Makinecileri sponsorluğunda bu yıl ilki gerçekleştirilecek “İnovaTİM İnovasyon Yarışması”nın tüm süreçleri dijital ortamda gerçekleşecek olup yarışma başvuruları App Store ve Google Play üzerinden ulaşılabilecek Karga Karga uygulaması üzerinden gerçekleştirilmektedir. Anılan uygulama; Y ve Z kuşağına yönelik teknoloji ve bilim üzerine içerikler üreten ve yapay zeka algoritması içeren bir sosyal kariyer platformudur. Yarışma, uygulamanın sahip olduğu özgelecek yapay zeka algoritmasını kullanarak birlikte en ideal çalışabilecek kişileri bir araya getirerek takımları kendisi oluşturmaktadır. Bu yönüyle Türkiye’de oldukça yenilikçi bir yaklaşıma sahip olan yarışma ile TİM bu yeniliğin öncüleri arasında bulunmaktadır. Kullanılacak uygulama, yarışmaya başvuru ve seçim kategorilerinde teknik altyapı hizmeti verecektir. İstanbul Üniversitesi Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı danışmanlığında geliştirilen özgelecek algoritması kullanıcıların 130 soruya verdikleri cevap doğrultusunda özel bir rapor çıkarmaktadır. Rapor 5 ana faktör – Nevrotizim, Dışa Dönüklük, Yenilikçilik, Uyumluluk, Sorumluluk – ve 25 alt faktör – Girişkenlik, Sosyallik, Atılganlık, Dinamizim, Pozitif Yaklaşım, Hayal Gücü, Estetik Eğilim, Maceraperestlik, Zihinsel Merak, Açık Görüş, Ekibe Güven, Açık Sözlülük, Yardım Severlik, İşbirliği, Merhamet, Yeteneklerine Güven, Düzen, Kurallara Uyum, Başarı Odaklılık, Öz Disiplin, Endişe, Asabiyet, Depresyon, Sosyal Kaygı ve Hassaslık’tan oluşmaktadır. Algoritma her bir alt faktörün birleşimi ile 10 farklı tipoloji – Genel Ruh Hali, Savunma Tarzı, Öfke Kontrolü, Dürtü Kontrolü, İlgi Yönetimi, İlişki Yönetimi, Faaliyet Tarzı, Tutum Tarzı, Öğrenme Tarzı, Yardım Yönelimi- çıkarmakta ve tipolojilerin birleşimiyle kişilerin yarışma takımları içerisinde uygun olacağı roller belirlenmektedir.
Öğrenciler yarışma başvurusu yaptıktan sonra Algoritma yarışmacıları rolleri ile birlikte uygun olduğu takımlara atayarak birlikte en ideal çalışacak takımları ortaya çıkarmaktadır. Ekipler PDR (Preliminary Design Review/ Ön Tasarım İncelemesi) raporu öncesi zorunlu 3 online toplantı gerçekleştirerek projelerini üretmeye başlayacak ve iletilen PDR raporunu dolduracaktır. Online olarak incelenen PDR raporu sonrası ekiplere geri bildirimler verilerek eksik PDR raporlarının tamamlanması istenecektir. PDR raporunu eksiksiz yapan ekipler CDR (Critical Design Review/ Kritik Tasarım İncelemesi) raporlarını hazırlamaya başlayacaktır. Eksikleri tamamlanmış PDR raporları yeniden online olarak incelenecek ve raporları tam olan takımlar CDR raporlarını hazırlamaya başlayacaktır. Online olarak incelenen CDR raporlarından belirlenen projeler TİM İnovasyon Komitesi’ne sunulacak ve İnovasyon Komitesi onayıyla en az 10 en fazla 25 final ekibi belirlenecektir.
Final ekipleri bir günlük online toplantı ile İnovasyon Komitesi değerlendirmesine sunularak birinci olan proje belirlenecektir. Yarışma başvuruları 14 Nisan 2020 ile 5 Mayıs 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. “İnovaTİM İnovasyon Yarışması”nın konusu dünyamızın güncel sorunu olan Covid-19 odağında; Pandemi öncesi, pandemi sırası ve pandemi sonrası ana başlıkları başta olmak üzere 18 farklı senaryoya göre belirlenmiştir.
Yarışma sonucunda 3 farklı kategorinin birincisine 25.000 TL, ikincisine 20.000 TL, üçüncüsüne 15.000 TL olmak üzere toplamda 180.000 TL para ödülü verilecektir.

Detaylı bilgi için: file:///C:/Users/Tabip/Downloads/ek-inovatim-inovasyon-yarismasi-bilgi-notu_1587114311.pdf

Leave a Comment