Haberler Turkey Yaşam

İtalya’da Dikkat Çeken Koronavirüs Araştırması

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya’da dikkat çeken bir araştırmaya imza atıldı. Bilim insanları, hava kirliliğine neden olan parçacıkların içerisinde koronavirüs tespit ettiklerini açıkladı.

“HAVA KİRLİLİĞİ PARÇACIKLARINDA KORONAVİRÜS VAR”

“Hava kirliliğine neden olan parçacıkların içerisinde koronavirüs var.” Korkutan tespit, İtalya’daki bilim insanlarından geldi. Bologna Üniversitesi’nden bir ekibin yürüttüğü araştırma henüz bitmiş değil. Ama şimdiye kadarki bulgular, hava kirliliğine neden olan parçacıkların içerisinde koronavirüs olduğunu ortaya koydu. Bu gelişme üzerine ekip şimdi koronavirüsün bu şekilde daha uzun mesafe katetmesine ve daha fazla insanın enfekte olmasına yol açıp açmadığını araştırmaya başladı.

HAVA KİRLİLİĞİ KORONAVİRÜSÜ DAHA UZAĞA MI TAŞIYOR?

Daha önce yapılan çeşitli çalışmalarda hava kirliğine yol açan parçacıkların mikropları barındırdığı ve kuş gribi, kızamık ve şap gibi hastalıklara yol açan virüslerin uzak mesafelere taşınmasında rol aldığı görülmüştü. Ön bulguları baz alan İtalyan araştırma ekibine göre, Kuzey İtalya’da vaka sayısının yüksek olmasının sebebi, yüksek seviyede hava kirliliği olabilir.

Koronavirüsün hapşırma ya da öksürük yolu ile yayılan damlacıklar aracılığıyla birkaç metre mesafeye ulaştığı biliniyor. Bazı araştırmalar da 5 mikrondan daha küçük damlacıkların havada dakikalar hatta saatlerce asılı kalabildiğini, bu sayede başka yerlere taşınabildiğini ortaya koymuştu.

Source: https://www.cnnturk.com/video/dunya/italyada-korkutan-arastirma

Leave a Comment