Haberler Tıp Turkey

Koronavirüs Beyne Zarar Veriyor Mu? Nörologlar Ne Diyor?

Dünya genelinde yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) neden olduğu Covid-19 hasta sayıları artmaya devam ederken uzmanlar, koronavirüsün vücutta hangi noktalara ne tür zararlar verdiğini anlamaya çalıyor.

Doktorlar ve patologlar, koronavirüsün başlıca zararı akciğere verdiğini ancak etkilerinin kalp, damarlar, böbrek, bağırsak ve beyne kadar uzanabildiğini söylüyor.

Bazı Covid-19 hastalarında felç, nöbetler, konfüzyon (zihin bulanıklığı) ve beyin enfeksiyonu gibi semptomlara rastlandığı belirtiliyor.

Science dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, doktorlar Covid-19 hastalarında görülen beyne ilişkin semptomların hangilerinin direkt olarak virüs nedeniyle oluştuğu sorusuna yanıt arıyor.

Makalede görüşüne yer verilen Nörolog Jennifer Frontera, beyin ve merkezi sinir sisteminde yoğunlaşan bir dizi Covid-19 belirtisi olduğunu söylüyor.

Binlerce Covid-19 hastasının tedavi altına alındığı New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’nde görev yapan Frontera, merkezde tedavi gören Covid-19 hastalarının yüzde 5 ila 10’unun nörolojik müdahaleye ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

‘Beyne ilişkin sorunlar dikkate alınmıyor’

Frontera, özellikle sakinleştirici verilerek solunum cihazına bağlanan Covid-19 hastalarının beyninde yaşanan sorunlara yeterince dikkat edilmediğini söylüyor.

Ensefalit (beyin iltihabı), nöbet, aşırı reaksiyon gibi genellikle travmatik beyin hasarı sonrası görülen semptomlara sahip Covid-19 hastaları olduğunu ifade eden Frontera, bazı durumlarda bilinç kayıplarına da rastlandığını belirtiyor.

Makalede, astalarda felç ve koku duyusu kaybı gibi belirtilerin de ortaya çıktığını söyleyen Frontera ve diğer nöroloji uzmanlarının, bazı durumlarda virüsün, oksijen açlığını algılayan beyin sapı refleksini etkileyip etkilemediğini araştırdığı ifade ediliyor. Uzmanlara göre bu, bazı hastaların kandaki oksijen seviyelerinin tehlikeli derecede düşmesine rağmen nefessiz kalma durumu yaşamamalarının bir açıklaması olabilir.

Leave a Comment