Haberler Biyoloji Tıp Turkey

Covid-19 Hava Yoluyla SARS’tan Daha Fazla Bulaşıyor

 

Bilim insanları yaptıkları bir çalışmada, yeni tip koronavirüsün hava yoluyla SARS’tan daha fazla bulaştığını ortaya koydu.

 

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden bilim adamları yaptıkları bir çalışmada, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) hava yoluyla Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu’ndan (SARS) daha fazla bulaştığını ortaya koydu.

Xinhua ajansının haberine göre, Hong Kong Tıp Üniversitesinden bir grup bilim insanı Covid-19 ile SARS ve H5N1, H1N1 gibi insanların üst solunum yolu ve gözlerinden bulaşabilen virüsleri laboratuvar ortamında karşılaştırdı.

Elde edilen sonuçlar, Kovid-19’un göz ve hava yoluyla bulaşma konusunda SARS’tan daha etkili olduğunu gösterdi.

Çalışmayı yürüten ekibin lideri Michael Chan Chi-wai, “Bu çalışma ayrıca gözlerin Covid-19’un insana bulaşması konusunda önemi bir güzergah olabileceğini öne çıkardı” ifadelerini kullandı.

Çalışma, “Lancet Respiratory Medicine” adlı bilim dergisinde yayımlandı.

Söz konusu ekip, daha önce Covid-19’un paslanmaz çelik, cam ve plastik gibi pürüzsüz yüzeylerde birkaç gün canlı kalabildiğini keşfetmişti.

Çin’in Vuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan Covid-19, 200’den fazla ülke ve bölgeye yayıldı. Dünya genelinde Covid-19 salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 270 bini geçti.

Source: https://www.haberturk.com/covid-19-hava-yoluyla-sarstan-daha-fazla-bulasiyor-haberler-2675076

Leave a Comment