Aşı Haberler Halk Sağlığı Turkey

Erciyes Üniversitesinde Hayvanlar Üzerinde Kovid-19 Aşısı Denemelerine Başlandı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından ve Erciyes Üniversitesi tarafından desteklenen projeler kapsamında Covid-19’a karşı hücre kültür temelli inaktif aşı ve rekombinant aşı olmak üzere iki farklı teknoloji ile aşı geliştirilmesi çalışmaları devam etmektedir.

Bu kapsamda, Covid-19’a karşı geliştirilen hücre kültür temelli inaktif aşı adayının deney hayvanları denemeleri 15 Mayıs 2020 tarihi itibariyle başlamıştır. Devam eden süreçte aşılanan hayvanlarda aşı adayının etkinliği test edilecektir.

Projeler kapsamında Covid-19’a karşı rekombinant aşı adayları da geliştirilmiş olup, aşı adaylarının deney hayvanlarına verilmesi çalışmalarına ise Haziran ayı içerisinde başlanması öngörülmektedir. Covid-19’a karşı geliştirilen inaktif ve rekombinant aşı adaylarının deney hayvanları üzerindeki denemelerinin Ağustos ayı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.

Source: https://www.erciyes.edu.tr/Duyuru-Haber/Universitemiz-ERAGEM-Merkezinde-Hayvanlar-Uzerinde-Covid-19-Asisi-Dene/14817

Leave a Comment