Haberler Halk Sağlığı Turkey

Önemli Koronavirüs Araştırması: Eğitimli Köpekler Covid-19 Hastalarını Tespit Edebiliyor

Fransa’nın Maison-Alfort kentindeki bir veteriner okulunda eğitilen Alman kurtlarının Covid-19 hastalarını koklayarak tespit ettiği ve yüzde 95 başarı gösterdiği açıklandı.

Fransız ‘The Connexion’ adlı sitede yer alan habere göre, Maison-Alfort kentindeki l’École Nationale veteriner okulunda eğitilen Alman kurtları Covid-19 hastalarını tespit edebiliyor.

Eğitim sırasında köpeklere, Covid-19 ile enfekte olmuş kişilerden alınan ter örnekleri koklatılarak virüsün varlığı tanımladı.

Hem enfekte olan hem de enfekte olmayan kişilerden ter örnekleri toplamak için Beaujon de Clichy Hastanesi ile ortaklık kuran eğitim okulu, daha sonra ter numunelerini pamuğa ıslatarak metal konilerin içine yerleştirdi.

Eğitim okulunun açıklamasına göre köpekler testi başarıyla gerçekleştirdi ve koni içindeki ter örneğinin enfekte hastaya ait olup olmadığını yüzde 95 doğru belirleyebildi.

TF1’e konuşan araştırmanın lideri Profesör Dominique Grandjean,”Bugün elde ettiğimiz verilere göre Covid-19 hastası olan insanların terinde, yani virüsün taşıyıcılarında belirli bir koku olduğunu söyleyebiliriz. Köpekleri bu konuda eğitilebilir hale getirebiliriz, böylece acısız, ücretsiz ve nihayetinde her gün test gerçekleştirebiliriz” dedi.

Source: https://www.cnnturk.com/dunya/onemli-koronavirus-arastirmasi-egitimli-kopekler-covid-19-hastalarini-tespit-edebiliyor?page=7

Leave a Comment