Haberler İstatistik

Araştırma: COVID-19 Hastalarının %50’si Tat Kaybı Yaşıyor

Çeviren: Furkan Koca – TABİP

ABD’nin Toledo Üniversitesinde yapılan ve Gastroenteroloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, COVID-19 hastası bireylerin neredeyse yarısı tat alma duyusunda anormallikler yaşıyor ve tat alma hissini kaybediyor.

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda tat alamama semptomunun belirtilmediğini ve bunun sebebinin ise öksürük, ateş ve boğaz ağrısı gibi semptomların çok şiddetli olmasından kaynaklandığını vurgulayan üniversitenin tıp fakültesi öğretim üyesi ve yazar Prof. Dr. Muhammad Aziz şunları da ekledi:

“Bizler üniversite olarak COVID-19 hastalarında önemli oranda tat alma duyusu kaybı yaşandığı noktasında birçok bulguya rastladık.”

Prof. Aziz ve araştırma ortakları, Ocak ayı ortasından Mart sonuna kadar yapılan beş çalışmadan elde edilen verileri analiz etti.

Bu verilere göre, analiz edilen 817 hastanın% 49.8’i tat alma duyusunda olumsuz değişiklikler yaşadı. Araştırmacılara göre bu oran daha yüksek olabilir çünkü virüsün ilk yayılmaya başladığı sırada yapılan bu çalışmaların bazıları, her semptomu kaydedilmemiş olabilecek hasta çizelgelerinin incelemelerine dayanıyor.

“Bu semptomun ateş, nefes darlığı ve öksürüğe ek olarak tarama semptomlarından biri olması gerektiğini öneriyoruz. Bu sayede virüsün sağlıklı taşıyıcıları da daha kolay tespit edilebilir.” diyor Prof. Aziz.

Bilindiği üzere yapılan çalışmalar birçok COVID-19 hastasının enfekte olduğunun farkında olmadığını ve virüsü kolayca yayabildiğini ortaya koyuyor.

Prof. Aziz ve beraberindeki ekip, hafif semptomlar gösteren hastaların tat alma duyularının değiştiğinden şüphelenmişler, fakat bu şüpheyi doğrulamak için yeteri kanıt elde edememişlerdi.

Bunun yanında, yapılan bu araştırma virüsün hastalar üzerinde tat kaybı oluşturmasının nedenlerini ortaya koymuyor. Araştırmacılar, virüsün dil ve ağızdaki hücrelere yapışarak bu hücrelere zarar verebilme ihtimali üzerinde çalışıyorlar.

Son olarak, Prof. Aziz’e göre bilim insanları COVID-19’un etkileri konusundaki araştırmalara daha çok ağırlık vermeli. Ortaya çıkan yeni semptomlar sonucunda hastalık daha erken teşhis edilebilirse, virüsün yayılmasını önlenebilir.

Kaynak: http://news.utoledo.edu/index.php/05_27_2020/new-research-from-utoledo-medical-resident-links-covid-19-to-loss-of-taste

Leave a Comment