Haberler İstatistik Turkey Yaşam

COVID-19 Mevsimsel Bir Hastalık Olabilir Mi?

Mevsimsel Hastalık Covid-19

COVID-19, kış aylarında daha yüksek risk taşıyan mevsimsel bir hastalık olabilir.

Avustralya’da koronavirüs pandemisinin erken safhasında yapılan bir çalışmada, düşük nem ile pozitif vakalardaki artış arasında bir ilişki olduğu bulundu. Sydney’de yapılan çalışmada, araştırmacılar, nemdeki yüzde 1’lik bir azalmanın COVID-19 vakalarının sayısını yüzde 6 arttırabileceğini keşfetti.

Sydney Üniversitesi tarafından yapılan ve Transboundary and Emerging Diseases sitesinde yayınlanan çalışma, güney yarımkürede iklim ve COVID-19 arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk hakemli çalışma olma özelliğini taşıyor.

Araştırmayı yapan ekibin lideri Profesör Ward, “COVID-19’un, daha düşük nem düzeyinin olduğu dönemlerde tekrarlayan bir mevsimsel hastalık olmasının muhtemel olduğunu ve kış mevsiminin COVID-19’un asıl mevsimi olabileceğinin” düşünülmesi gerekildiğini vurguluyor.

Araştırmacılar, bu ilişkinin ne düzeyde olduğunu ve COVID-19 vaka bildirim oranlarını ne ölçüde etkilediğini belirlemek için kış aylarında da dahil olmak üzere daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, Hong Kong ve Çin’de iklim ve SARS-CoV vakalarının meydana gelmesinde bağlantı olduğu tespit edilmişti.

Çin’de COVID-19 salgını üzerine yakın zamanda yapılan başka bir araştırmada ise, virüsün yayılımı ile günlük sıcaklık ve bağıl nem arasında bir ilişkinin bulunduğu anlaşıldı.

Profesör Ward, “Çin, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki pandeminin kışın yaşandığını, bu nedenle Avustralya’da COVID-19 vakaları ve iklim arasındaki ilişkinin yaz sonu ve sonbahar başında farklı olup olmadığını görmek istediklerini” söylüyor.

Nem seviyesinin azalması neden önemli?

Profesör Ward, havadaki virüslerin insanlara bulaşmasında nemin önemli bir biyolojik neden olduğunu vurguladı.

“Havadaki nem oranı düşük olduğuna kuruyan hava, aerosolleri daha küçük hale getirir. Hapşırdığınızda ve öksürdüğünüzde, bu daha küçük bulaşıcı aerosoller havada daha uzun süre asılı kalabilir. Bu da insanların virüse maruz kalma ihtimalini yükseltir. Hava nemli olduğunda ve aerosoller daha büyük olduğunda havada asılı kalma süreleri azalır ve daha çabuk yere düşerler.”

Araştırma Metodu

26 Şubat ile 31 Mart tarihleri arasında Sydney bölgesindeki 749 COVID-19 vakasını inceleyen ekip, hastaların posta kodlarını en yakın hava gözlem istasyonu ile eşleştirdi ve Ocak – Mart 2020 dönemi için yağış, sıcaklık ve nemi inceledi. Elde edilen bulgularda, düşük nem oranının artan vaka bildirimleri ile ilişkili olduğu; bağıl nemde yüzde 1’lik bir azalmanın COVID-19 vakalarında yüzde 6 artışa neden olduğu tahmin ediliyor.

Test ve vakaların izlenmesinin önemi

Profesör Ward: “COVID-19 vakaları Avustralya’da düşmüş olsa bile yine de uyanık olmalıyız ve nem oranının düşük olduğu bu dönemde potansiyel olarak artan riskin farkında olunması gerekiyor. Koşulların koronavirüs yayılımını arttırdığı kış aylarına girerken test ve gözetim kritik önemini koruyor.”

Kaynak: https://www.sydney.edu.au/news-opinion/news/2020/06/02/winter-time-could-be-covid-19-time.html

Leave a Comment