Haberler Halk Sağlığı Yaşam

COVID-19 Dolayısıyla Evde Kalan Çocuklardaki Tehlike: Obezite

Çeviren: Selen Yıldız

Buffalo Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre COVID-19 salgını nedeniyle obez çocukların evde kalmaları diyet, uyku ve fiziksel aktiviteyi olumsuz etkiledi. Araştırmalar sonucunda İtalya’da evde kalmak zorunda olan obez çocukların daha fazla abur cubur yediği ve fiziksel aktivite yerine daha fazla televizyon izlediği tespit edildi.

Nisan ayında, “Obesity” dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İtalya’nın Verona kentinde mart ve nisan ayı boyunca evde kalan 41 kilolu çocuk incelendi. Araştırmada, belirtilen aylar ile bir yıl önceki davranışları karşılaştırılan çocukların, günde normal yediğinden yaklaşık bir öğün fazla yediği, daha fazla uyuduğu, ekranların önünde geçirdiği vaktin beş saat kadar arttığı ve kırmızı et, şekerli-gazlı içecekler ve abur cubur tüketiminin önemli ölçüde arttığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte fiziksel aktivite süresinin iki saatten fazla azaldığından ve tüketilen sebze miktarında bir değişim görülmediğinden bahsedilmiştir.

UB Çocukluk Çağı Obezite Uzmanı Myles Faith, “COVID-19 pandemisinin viral enfeksiyonun ötesinde, bazı sıkıntılar yarattığını” belirtiyor. “Obezite ile mücadele eden çocuklar ve ergenler, sağlıklı yaşam tarzı içinde olması gerekirken tecrit durumundan dolayı sağlıkları için elverişsiz bir ortamda kaldılar.”

Araştırma, Louisiana Eyalet Üniversitesi Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi’nden Prof. Steven Heymsfield ve Verona Üniversitesi’nden Prof. Angelo Pietrobelli tarafından yürütülmüştür.

Faith, “Çocukların ve ergenlerin yaz tatilindeyken okula gittikleri zamana göre daha fazla kilo aldıklarını söylüyor”. Bu da araştırmacıların evde oturan çocukların yaşam tarzları üzerinde benzer bir etkisi olup olmayacağını merak etmelerine neden oldu.

Araştırma sonuçları, yaşam tarzlarındaki olumsuz değişimi doğruladı ve obezite hastası çocuklarının evde iken kilo kontrolü programlarında okul dönemine göre daha kötü olduğunu gösterdi.

Evde kalma süresine bağlı olarak, kazanılan fazla kilolar kolayca geri verilemeyebilir ve sağlıklı davranışlar geri kazanılmazsa yetişkinlik döneminde obezite kaçınılmaz olur.” diyor Faith. “Bunun nedeni ise çocukluk ve ergenlik obezitesinin zamanla birbirini takip etmesi ve buna bağlı olarak yetişkinlik dönemindeki kilo durumunun tahmin edilmesidir.”

Hükümet yetkilileri ve politika yapıcılar, kısıtlamaları ne zaman ve nasıl gevşetecekleri konusunda karar verirken, evde kalma durumunun obeziteye sahip gençler üzerindeki potansiyel etkilerini dikkate almalıdır.

Ayrıca, tecrit döneminde, ailelerin sağlıklı yaşam tarzını sürdürmeye teşvik eden teletıp programlarının oluşturulmasına ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekliyor.

Faith ve meslektaşları, araştırmaya katılan çocukların evlerinde tedavi edilmesini sağlayan teletıp teknolojisini kullanarak çocukluk obezitesi için aile temelli bir tedaviyi test eden Ulusal Sağlık Fonları tarafından desteklenen bir çalışma yürütmektedir.

Kaynak: http://www.buffalo.edu/news/releases/2020/06/009.html

Leave a Comment