Haberler Maske

COVID-19’un Yayılmasını Önlemede Kritik Hamle: Maske Kullanımı

Maske Kullanımı

Çeviren: Selen Yıldız

Teksas A&M Üniversitesi profesörü Renyi Zhang’ın yönettiği bir araştırma ekibi tarafından yapılan çalışmaya göre yüz maskesi kullanmamanın bir kişinin COVID-19 virüsüne enfekte olma olasılığını önemli ölçüde artırmaktadır.

Çalışma ekibi, COVID-19 enfeksiyonu olasılığını ve virüsün kişiden kişiye nasıl kolayca geçebildiğini inceledi. Araştırmacılar, Çin, İtalya ve New York’taki eğilimleri ve hafifletme prosedürlerini inceleyerek, yüz maskesi kullanmanın 6 Nisan-9 Mayıs tarihleri ​​arasında İtalya’daki enfeksiyon sayısını yaklaşık 78 bin ve 17 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında ise New York’taki enfeksiyon sayısını 66 binden fazla azalttığını buldular.

Prof. Zhang, “Sonuçlarımız açıkça, solunum sırasında hava yoluyla bulaşmanın COVID-19’un yayılması için baskın yolu temsil ettiğini gösteriyor.” dedi. “İstatistiksel hesaplama yöntemi  kullanarak, pandemik eğilimleri maske olmadan analiz ettikten sonra, yüz maskesi kullanarak New York’ta bir aydan kısa bir süre içinde 66.000’den fazla enfeksiyonun önlendiğini hesapladık. Bu yöntem, halk arası bulaş etkisini önlemek için en etkili yöntem denilebilir.” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Bu ucuz uygulama, sosyal mesafe ve diğer prosedürlerle birlikte COVID-19 salgınını durdurma olasılığı en yüksek olanı. Çalışmamız aynı zamanda bilimin, mevcut ve gelecekteki halk sağlığını derinden etkileyen salgınlar için karar verme ve harekete geçme konusunda önemli olduğunu vurgulamaktadır.”

“Çalışmamız, yüz maskesi kullanmanın sadece enfekte olmuş kişilerin öksürük damlacıklarının enfekte olmayan kişilere ulaşmasını önlemek için yararlı olmadığını, aynı zamanda enfekte olmamış kişilerin konuşma sırasında enfekte olan insanların atmosferik parçacıklarını solumaktan kaçınmaları ve atmosferde onlarca dakika kalabilen virüsten korunmak için oldukça önemlidir.” Ve konuşmasının devamında Zhang, özellikle ülkelerindeki kötü hava kalitesi nedeniyle Çin’deki birçok insanın yıllardır yüz maskeleri taktığını söyledi.

Zhang, sonuçların dünya çapında insanlara net bir mesaj vermesi gerektiğini söyledi ve yüz maskesi takmanın virüsle mücadelede çok önemli olduğunun altını çizdi.

“Çalışmamız, COVID-19 pandemisinin dünya çapında yayılmasının en büyük sebebinin havadan virüs bulaşmasının bilinmeyen önemine bağlı olduğunu gösteriyor.” Ayrıca “Sosyal mesafenin korunması ve ellerimizi yıkamamız devam etmeli, ama bu korunmak için yeterli değil. Yüz maskesi takmak, iyi el hijyeni ve sosyal mesafeyi uygululamakla birlikte COVID-19 virüsüne yakalanma olasılığını büyük ölçüde azaltacaktır.”

Kaynak: https://today.tamu.edu/2020/06/12/texas-am-study-face-masks-critical-in-preventing-spread-of-covid-19/

Leave a Comment