Haberler Halk Sağlığı Tıp Turkey

Süper Kuvvetli İnsan Antikorları, Hayvanlarda Yapılan Testlerde COVID-19’a Karşı Koruma Sağlıyor

Scripps Araştırma Enstitüsü önderliğindeki bir araştırma takımı, iyileşen COVID-19 hastalarının kanlarında; hayvanlarda ve insan hücre kültürlerinde test edildiği zaman virüse karşı kuvvetli koruma sağlayan antikorlar keşfetmiş.

Dün Science bülteninde yayınlanan çalışma, ölümcül virüs salgınına karşı hızlı bir tepki yaklaşımı sağlıyor ve klinik deneyler ile ek antikor testlerine zemin hazırlıyor. Antikorlar artık, COVID-19’a karşı muhtemel tedavi ve önleyici unsurları biçiminde üretiliyor.

Çalışmanın kıdemli eş yazarı, Scripps Araştırma Enstitüsü’ndeki James & Jessie Minor Bağışıklıkbilim ve Mikrobiyoloji Bölümü Kürsüsü’nden Dr. Dennis Burton şöyle söylüyor: “Bu çok kuvvetli antikorların keşfi, tamamen yeni bir patojene karşı verilen son derece hızlı bir cevabı simgeliyor.”

Prensipte bu gibi antikorlar, COVID-19’un ilk aşamalarındaki hastalara virüsün seviyesini azaltmak ve şiddetli hastalığa karşı koruma sağlamak üzere enjekte edilebiliyor. Bu antikorlar; sağlık çalışanları, yaşlı insanlar ve geleneksel aşılara yetersiz cevap verenler ya da yakın zaman önce bu koronavirüse maruz kaldığından şüphelenilen kişiler için enfeksiyona karşı geçici, aşı benzeri bir koruma sağlamak için de kullanılabilir.

Kaynak: https://popsci.com.tr/super-kuvvetli-insan-antikorlari-hayvanlarda-yapilan-testlerde-covid-19a-karsi-koruma-sagliyor/

Leave a Comment