Ekonomi Haberler Turkey

Covid-19 Salgını Gelişmiş Ekonomilerin Borç Yüklerini Artırdı

Moody’s Investors Service, Covid-19 salgınının gelişmiş ekonomilerin borç yüklerinde artışa neden olduğunu bildirdi. 2020 yılında 14 gelişmiş ekonominin borç/GSYH oranlarının ortalamada  yüzde 19 civarında artmasını beklediklerini ifade eden Moody’s, bunun 2009’daki Global Finansal Kriz sırasında yaşanana göre daha büyük, daha ani ve daha geniş tabanlı olduğunu belirtti.

Moody’s Investors Service, Covid-19 salgınının gelişmiş ekonomilerin borç yüklerinde artışa neden olduğunu bildirdi. Moody’s bu ülkelerin nominal GSYH büyüme oranlarının aşağı yukarı kriz öncesi oranlara dönmeleri halinde borç/GSYH oranlarının 2021-2022’de yüksek seviyelerde istikrar kazanmasının beklendiğini de bildirdi.

2020 yılında 14 gelişmiş ekonominin borç/GSYH oranlarının ortalamada yüzde 19 civarında artmasını beklediklerini ifade eden Moody’s, bunun 2009’daki Global Finansal Kriz sırasında yaşanana göre daha büyük, daha ani ve daha geniş tabanlı olduğunu belirtti. Moody’s ülke riskleri grubu yöneticisi Marie Diron yaptığı değerlendirmede, “Borç yüklerindeki bu artış koronavirüs şokunun akıt ve global doğasını yansıtıyor” dedi.

Moody’s borç yükleri en çok artan gelişmiş ekonomilerin Kanada, Fransa, İtalya, İspanya, Japonya, İngiltere ve ABD olduğunu vurgularken, borç/GSYH oranını aşağı yönlü bir patikaya sokamamanın ülkeleri gelecekte ekonomik veya finansal şoklara karşı daha kırılgan hale getireceğini savundu.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/apara/haberler/2020/06/22/covid-19-salgini-gelismis-ekonomilerin-borc-yuklerini-artirdi

Leave a Comment