Haberler Halk Sağlığı İlaç Turkey

Bazı Yüksek Tansiyon İlaçlarının Covid-19’un Etkilerini Hafiflettiği Belirlendi

Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç sınıfının, yeni tip koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonunun hafif geçmesini sağladığı ve hayatta kalma oranını artırdığı saptandı

İngiltere’de East Anglia Üniversitesinin yürüttüğü araştırma çerçevesinde, kan basıncını düşüren bir ilaç sınıfı ile Covid-19 arasındaki ilişkiyi inceleyen ve 28 bin hastayı kapsayan 19 çalışmanın bulguları değerlendirildi.

AA’nın Medicalpress kaynaklı haberine göre; uzmanlar, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACEi) ya da anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB) kullanan kişilerde Covid-19’un ağır geçme ve virüsten ölme riskinin düştüğünü gözlemledi.

Üniversitenin Norwich Tıp Okulundan Dr. Vassilios Vassiliou, “Kardiyovasküler rahatsızlıkları bulunan hastaların, özellikle Covid-19 enfeksiyonunu ağır geçirme riski altında olduğunu biliyoruz ancak salgının başında yüksek tansiyon için kullanılan bazı ilaçların Covid-19 hastalarında daha kötü sonuçlarla bağlantılı olabileceği yönünde endişeler mevcuttu. Bu ilaçların, Covid-19’lu kişiler üzerindeki etkisini keşfetmek istedik” dedi.

Vassiliou, çalışmada ACEi/ARB ilaçlarını alan Covid-19’lu yüksek tansiyon hastalarının, bu ilaçları almayanlarla kıyaslandığında kritik veya ölümcül bir sonuçla karşılaşma olasılıklarının daha düşük olduğunu saptadıklarını ifade etti.

Araştırmaya Norfolk ve Norwich Üniversite Hastanesinin de destek verdiği kaydedildi.

Kaynak: https://www.haberturk.com/bazi-yuksek-tansiyon-ilaclarinin-covid-19-un-etkilerini-hafiflettigi-belirlendi-2782686

Leave a Comment