Haberler Halk Sağlığı Turkey Yaşam

Koronavirüs Bu Ülkelere Uğramadı!

Dünyanın hemen hemen her yerine yayılan koronavirüs, bu 10 ülkeye uğramadı. Virüsün girmediği bu ülkeler salgını engellediler ama yenebildiler mi? BBC kritik soruyu masaya yatırdı.

Covid-19 dünyanın hemen bütün ülkelerinde yayıldı. 10’u hariç. Peki virüs girmeyen bu ülkeler koronavirüse karşı savaşı kazanmış mı oldular?

Palau Hotel, masmavi gökyüzü ve aynı mavilikteki Pasifik Okyanusuyla çevrili küçücük ada devleti Palau kitlesel turizmle tanışmadan çok önce, 1982’de açılmıştı. Ama o zamandan bu yana ada sevilen bir turizm merkezine dönüştü.

2019 yılında Palau’ya 90 bin turist geldi. Bu, ülkenin nüfusunun beş katı. 2017’de Uluslararası Para Fonu IMF tarafından verilen rakamlara göre turizm, Palau’nun gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 40’ını oluşturuyordu.

Fakat bunların hepsi koronavirüs salgınından önceydi. Birleşmiş Milletler üyeleri arasında tek bir koronavirüs vakası görülmeyen 10 ülkeden biri olan Palau’nun sınırları Mart ayının sonundan itibaren fiilen kapalı.

Ne var ki tek bir hasta olmamasına rağmen virüs Palau’da yıkıcı bir etki yarattı. Palau Hotel Mart ayından bu yana kapalı. Kapalı olan sadece o değil. Restoranlar boş, hediyelik eşya dükkanları açılmıyor, otellerde ise sadece yurt dışından döndükleri için karantinaya alınan Palau sakinleri kalıyor.

Koronavirüs vakası görülmeyen ülkeler: 

Palau: Palau, Pasifik Okyanusu’nun batısında konumlanmış, Mikronezya’nın bir bölümünü oluşturan 250 adanın meydana getirdiği bir cumhuriyettir. Nüfusu yaklaşık 21.000 olan ülkenin en kalabalık adası Koror, başkenti ise Babeldoab adasında yer alan Ngerulmud.

Tonga: Tonga ya da resmî adı ile Tonga Krallığı, Büyük Okyanus’ta Polinezya ada öbeği içerisinde yer alan ve coğrafi olarak Okyanusya kıtasına dahil edilen bir ada ülkesi.

Vanuatu: Vanuatu ya da resmî adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesidir. Volkanik kökene sahip olan takımada, Avustralya’nın 1750 km doğusunda, Yeni Kaledonya’nın 500 km güneydoğusunda, Fiji’nin batısında, Solomon Adaları’nın güneydoğusunda, Yeni Gine adası yakınlarında bulunuyor.

Samoa: Samoa ya da resmî adı ile Bağımsız Samoa Devleti, Güney Büyük Okyanus’unda, Polinezya’da bulunan, adalar topluluğundan oluşan bir ülke.

Tuvalu: Avustralya ve Hawaii’nin arasında bulunan Tuvalu, Kiribati, Samoa ve Fiji adaları ile komşu. Tuvalu sadece 26 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahip.

Solomon Adaları: 990’dan fazla adadan oluşan Solomon Adalar, Büyük Okyanus’un güneyinde, Papua Yeni Gine’nin doğusunda yer alan bir adalar devleti.

Kiribati: Kiribati Cumhuriyeti olarak da bilinen Kiribati, Büyük Okyanus’ta Mikronezya ada öbeği içerisinde, Büyük Okyanus’un orta kesiminde, takımadalardan oluşan bir ada ülkesi.

Nauru: 21 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ada ülkesi olan Nuru, Güney Pasifik’te bulunan bir Mikronezya ada ülkesi.

Marshall Adaları: Marshall Adaları Cumhuriyeti, Mikronezya ada öbeği içerisinde, Okyanusya’da Kuzey Pasifik Okyanusu’nda Hawaii ve Papua Yeni Gine arasında bulunan 31 adet yuvarlak ada grubu, 5 ada ve 1152 adet adacıktan oluşan ada devleti.

Mikronezya: Okyanusya’nın bir alt bölgesi olan Mikronezya, Papua Yeni Gine’nin doğusunda yer alan adacıklar grubudur. Bu bölgedeki ülke ufak bir alanı kaplar.

Leave a Comment