Haberler Halk Sağlığı İlaç Turkey

DSÖ’den Geniş Kapsamlı Araştırma: Steroid İlaçları Covid-19’dan Ölüm Riskini Azaltıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve İngiltere’de yer alan Bristol Üniversitesi yaptığı ortak çalışmada, ucuz ve kolay erişilebilen hidrokortizon, metilprednizolon ve deksametazon adlı steroid ilaçlarının kritik yeni tip corona virüs (Covid-19) hastalarında ölüm riskini yüzde 20 azalttığı açıklandı. Bununla birlikte hidrokortizon, deksametazonun ardından geniş kapsamlı kullanımı önerilen ikinci steroid ilacı oldu. Araştırmacılar, söz konusu gelişmenin Covid-19 tedavisi için önemli bir ilerleme olduğunu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından koordine edilen bir çalışmada, üç steroidin ( hidrokortizon, metilprednizolon ve deksametazon) kritik hastalığı olan corona virüs hastalarında ölüm riskini yüzde 20 azalttığını açıklandı.

Amerikan Tıp Birliği Dergisi’nde (JAMA)  yayımlanan DSÖ ile Bristol Üniversitesi Ulusal Sağlık Çalışmaları Enstitüsü’nün ortak araştırmasına dair makalede, 12 ülkedeki Covid-19 hastalarında 3 farklı steroid kullanımına ilişkin 7 çalışma değerlendirildi. Yedi kontrol denemesinde, Şubat ayından Haziran ayına kadar bin 703 kritik derecede hasta corona virüs hastası 28 gün boyunca takibe alındı.

Alerjik bozukluklar, cilt rahatsızlıkları, ülseratif kolit, artrit, lupus, multiple skleroz veya akciğer problemlerini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaç olan hidrokortizonun, Covid-19 hastalarında ölüm riskini yüzde 31’e kadar azalttığını açıklandı.

Bilim insanlarının yaptığı duyuru hidrokortizonu, deksametozunun ardından Covid-19 için yaygın olarak önerilen ikinci steroid yapıyor.

Leave a Comment