Haberler Halk Sağlığı Turkey Yaşam

Koronavirüs Cep Telefonunuzda Ne Kadar Canlı Kalıyor?

Koronavirüs salgını hızını kesmeden yayılmaya devam ediyor. Ülkelerden her geçen gün artan vaka ve ölüm sayıları gelmeye devam ediyor.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 37 milyon 635 bine, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 milyon 79 bine yükseldi. İyileşenlerin sayısı 28 milyon 208 bini aştı.

Yapılan bir araştırma, Covid 19 hastalığına neden olan koronavirüsün, kağıt para, telefon ekranı ve paslanmaz çelik ürünler üzerinde 28 gün bulaşıcılığını koruyabildiğini ortaya koydu. Elde edilen bulgular, virüsün sanılandan daha uzun süre hayatta kaldığını öne sürüyor.

Daha önce yapılan araştırmalarda virüsün yüzeylerden bulaşmasının düşük bir ihtimal olduğunu iddia ediyordu.

Koronavirüs ağırlıklı olarak, öksürük, hapşırma ve konuşma sırasında saçılan parçacıklar yoluyla bulaşıyor. Yüzeyden bulaşma yaşanmasının olası olduğunu açıklamıştı ancak bu yolla bulaşmaların çok daha az olduğu düşünülüyor.

Daha önce gerçekleştirilen laboratuvar testlerinde, koronavirüsün, para ve cam gibi nesneler üzerinde iki ya da üç gün kalabildiğini ortaya koymuştu. Ancak Avustralya ulusal bilim kurumunun araştırması, SARS-Cov-2 virüsünün “aşırı güçlü” olduğunu söylüyor.

Virüsün 20 derecelik oda sıcaklığında, karanlık bir ortamda tutulduğunda, kağıt para, telefon ekranı ve plastik nesneler üzerinde 28 güne kadar hayatta kalabildiği açıklandı. Virüs sıcaklık arttıkça güçsüzleşiyor. 40 derecelik sıcakta 24 saat içinde bulaşılık özelliğini kaybediyor. Gözeneksiz nesnelerin yüzeyinde daha uzun yaşıyor. Kumaş gibi gözenekli yüzeylerde bulaşıcılık süresi 14 güne düşüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Covid 19 hastalığına, yiyecek yoluyla ya da gıda paketi bulaşmasıyla yakalandığı doğrulanan bir vaka bulunmadığını açıklıyor.

Kaynak: https://www.kibrissondakika.com/koronavirus-cep-telefonunuzda-ne-kadar-canli-kaliyor/

Leave a Comment