Aşı Haberler Turkey

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin: ‘2021’in İlk 3 Ayı İçinde Türkiye’ye Aşı Getirme İmkanı Doğacak’

Alman BioNTech ve ABD’li Pfizer’ın iş birliğiyle geliştirilen koronavirüs aşısının “yüzde 90 oranında başarı gösterdiğinin” açıklanması büyük bir heyecan yarattı. BioNTech’in CEO‘su Prof. Dr. Uğur Şahin, bu aşıya ilişkin yaptığı açıklamada “Ocak ayında Avrupa ve ABD’de aşının ilk birkaç milyon dozluk dağıtımını planlanıyoruz” dedi. Şahin, Sağlık Bakanlığı ile yapılacak protokol çerçevesinde 2021’in ilk 3 ayı içinde Türkiye’nin de ihtiyacı kadar aşı dozunu karşılamak istediklerini belirtti.

Prof. Dr. Uğur Şahin, 2 gün önce DHA‘ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 “Şimdiye dek 40 binden fazla gönüllüye aşı uygulandı. Faz 3’ü başarıyla tamamlayabilirsek bu ayın ikinci yarısında Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) dosyalarımızı yollayacağız ve dosyalar en az bir ay EMA ve FDA tarafından incelenecek. O süre içerisinde bizden isteyecekleri soruları da yanıtlayacağız. FDA ve EMA çalışmalarımızı olumlu bulursa, Aralık ayının son günlerinde aşının Avrupa ve Amerika’da dağıtımını onaylayabilir. Bu da ilk birkaç milyon doz aşı için olacak. 2021 Ocak-Şubat ayında Avrupa’ya ve Amerika’da aşılarımızı dağıtmaya başlayabiliriz. Altıncı aya kadar ise en azından 200-300 milyon doz dağıtmayı planlıyoruz” dedi .

“Türkiye için de yeterince aşı ayırmayı istiyoruz”

Şahin şöyle devam etti:

“Türkiye için de Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirmemiz gerekecek. Bir protokol imzalandığı taktirde Ocak-Şubat-Mart aylarında Türkiye’ye de aşı dozlarını getirme imkanı doğacak. Sağlık Bakanlığı kaç doza ihtiyaç olduğu ve ne zaman gerekli olduğunu bildirdiği taktirde, Türkiye için de yeterince aşı ayırmayı istiyoruz”

“Bütün dünya aşıya ulaşacak”

Dünyanın en çok tartıştığı konuların başında gelen, “Aşı çıktığında her ülke alabilecek mi?” sorusuna da yanıt veren Prof. Dr. Şahin, şunları söyledi:

“Aşının sadece zengin ülkeler için değil, ekonomik durumu kötü olan ülkeler için de ulaşılabilir olması çok önemli. Biz WHO-COVAX platformunda, farklı seviyelerde bu konuyu tartışıyoruz. Şayet bir aşı başarılı olursa, tek bir aşı firması olarak değil, diğer firmalarla da birlikte çalışarak, Astra Zeneca, Moderna, BioNTech, Glaxo, Sanofi gibi, önümüzdeki 6 ayda, yani 2021-2022 döneminde, dünyanın her yerinde aşılama yapılabilmesine olanak sağlayacak milyarlarca doz aşı üreteceğiz. Ve ben inanıyorum ki bütün dünya aşıya ulaşabilecek”

Kaynak: https://onedio.com/haber/biontech-ceo-su-prof-dr-ugur-sahin-2021-in-ilk-3-ayi-icinde-turkiye-ye-asi-getirme-imkani-dogacak-941667

Leave a Comment