Aşı Haberler Turkey

Rusya’nın Kovid-19 Aşısından Müjdeli Haber! Fiyatı Da Belli Oldu

Rusya’nın geliştirdiği “Sputnik V” isimli Kovid-19 aşısının, deneklerin aşılanmasından 28 gün sonra yüzde 91.4, 42. günün sonunda ise yüzde 95 koruma sağladığı duyuruldu. Yapılan açıklamada, iki dozluk aşının uluslararası pazarda 10 dolardan daha ucuza satılacağı, aşının Rus vatandaşlarına ise ücretsiz dağıtılacağı belirtildi.

ünya üzerinde tescil edilen ilk Kovid-19 aşısı olma özelliği taşıyan Rus yapımı Sputnik V ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı ve aşının en güncel verileri kamuoyu ile paylaşıldı.

Açıklanan klinik araştırma verilerine göre; 18 bin 794 gönüllüde denenen aşının ilk 28 gününün sonunda yüzde 91.4, 42’inci günün sonunda ise yüzde 95 koruma sağladığı duyuruldu. Aşının iki doz şeklinde yapıldığı kaydedildi.

1 milyar dozdan fazla aşının üretilmesi hedeflenirken, yapılan açıklamada iki dozluk aşının uluslararası pazarda 10 dolardan daha ucuza satılacağı, aşının Rus vatandaşlarına ise ücretsiz dağıtılacağı belirtildi.

KOVİD-19 AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM

ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna, geliştirdiği MRNA-1273 adlı Kovid-19 aşısının yüzde 94,5 etkili olduğunu açıklamıştı. İki Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci’nin sahibi olduğu BioNTech ile Amerikan Pfizer’in ortak geliştirdiği aşı adayı BNT162b1 ise yüzde 90 etkili olduğu açıklanmıştı. İlaç şirketi AstraZenaca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının üçüncü aşama klinik verilerine göre yüzde 70 koruma sağladığı açıklanmıştı.

Kaynak: https://www.haber7.com/dunya/haber/3037441-rusyanin-kovid-19-asisindan-mujdeli-haber-fiyati-da-belli-oldu/?detay=1

Leave a Comment