Haberler Halk Sağlığı Turkey

Korona Koku Kaybı Ne Zaman Geçer? Koronavirüs Tat Kaybı Ne Zaman Düzelir Ne Kadar Sürer?

Dünya Sağlık Örgütüne göre koronavirüs belirtileri arasında tat kaybı ve koku kaybı yer almaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde koronavirüs mücadelesi devam etmektedir. Koronavirüs belirtileri arasında tat ve koku kaybı vardır ve tat koku gibi duyu kayıplarının sebebi olarak bu sinirleri besleyen damarların uyarımında yaşanan bozukluk gösterilmektedir. Birçok insan koronavirüs hastalığı geçirirken koku ve tat kaybının ne zaman geçeceğini merak eder. Koku ve tat kaybı en son düzelen belirtilerden bazılarıdır. Yaşam kalitesini de uzun bir süre etkileyen koku ve tat kaybı ne zaman geçer?

Koku alma ve tat alma duyusunun kaybı sıradan bir rahatsızlık olmamakla birlikte koronavirüs sürecinde belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu bozukluklar yaşam kalitenizi etkiler ve altta yatan diğer sağlık sorunlarına bağlı olarak ciddi hastalıkların habercisidir. Koku ve tat alamama durumunun yaşandığı, ciddi sağlık sorunlarından biri de gündemimizdeki hastalık olan, yeni koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonudur. Birçok insan koronavirüs koku ve tat kaybının ne kadar sürdüğünü merak etmektedir. İnsanları en çok etkileyen belirti olan koku ve tat kaybının ne kadar sürede düzeldiği merak edilmektedir. Koronavirüs salgınının başlamasından bu yana hastalığın çok çeşitli belirtileri tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar koronavirüs enfeksiyonu geçiren çoğu kişinin koku ve tat kaybı yaşadığını ortaya koymuştur. Burnu açıkken koku alamama, şiddetli koku bozukluğu ve tat alma kaybı koronavirüs belirtileri arasında sayılır. Bu belirtiler koronavirüsün diğer belirtilerine eşlik edebilmekte ya da tek başına da kendini gösterebilmektedir.

Korona koku ve tat kaybı ne zaman geri gelir? 

Korona koku ve tat kaybı ortalama 1 hafta sürmektedir. Koronavirüs süreci ortalama 10-14 gün sürmektedir. Soğuk algınlığı, alerji veya kronik rinitle (burun boşluğu yangısı) ile ilişkili olmayan, ani gelişen koku veya tat alma kaybı yaşarsanız, en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Koronavirüs koku ve tat kayı ne kadar sürer?

Amerikan Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Akademisi’nden (AAO-HNS) yayınlanan ön veriler, koku alma duyusunu kaybeden Covid-19 hastalarının % 27’si yaklaşık 7 gün içinde “bir miktar iyileşme” yaşarken, çoğu hasta 10 gün içinde daha iyi olmuştur. Çoğu koronavirüs hastası tat ve koku kaybı sorununu tamamen atlatabilse de bazı hastalarda tat ve koku kaybı kalıcı olabilir. Bazı hastalar ise koku işlevini kısmi olarak geri kazanabilir. Bu belirtinin, oldukça yaygın olarak görülmesi ise endişe verir. Çünkü koku kaybı hafife alınacak bir sorun değildir ve günlük yaşamı olumsuz etkiler. Örneğin, koku alamıyorsanız yanan bir maddeyi fark edemezsiniz. Bu da sizi tehlikelerden koruyamaz.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/saglik/korona-koku-kaybi-ne-zaman-gecer-koronavirus-tat-kaybi-ne-zaman-duzelir-ne-kadar-surer

Leave a Comment