Aşı Haberler Halk Sağlığı Turkey

Meksika, Gelecek Hafta COVID-19 Aşısını Uygulamaya Başlayacak

Meksika’da Pfizer-BioNtech’in geliştirdiği koronavirüs aşısı gelecek haftadan itibaren uygulanmaya başlayacak. Aşı, öncelikle sağlık çalışanlarına yapılacak.

Meksika’daki büyük hastaneler ve sağlık merkezleri, önümüzdeki hafta itibarıyla Pfizer-BioNtech tarafından geliştirilen COVID-19 aşısını uygulama çalışmalarına başlayacak.

Aşı ilk olarak virüsle mücadelede en ön safta yer alan doktorlar ve hemşirelere yapılacak.

En fazla ölümün yaşandığı 4. ülke

Meksika yönetimi ile ilaç şirketi Pfizer-BioNtech arasında ilk etapta 250 bin doz alımı ve toplamda 17 milyon doz olmak üzere sözleşme imzalandı.

Meksika 106 bin 765 ile dünyada COVID-19 kaynaklı en fazla ölümün gerçekleştiği 4’üncü ülke olurken, vaka sayısında ise 1 milyon 122 bin 362 ile 11’inci sırada yer alıyor.

Aşı sevkiyatı 30 Ekim’de yapılmıştı

Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, geçen ay Ulusal Saray’da düzenlediği basın toplantısında, ilaç şirketi Pfizer’ın geliştirdiği COVID-19 aşısının Federal Sağlık Risklerine Karşı Koruma Komisyonu (COFEPRIS) tarafından onaylandığı taktirde aralıkta aşılama sürecine başlamayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Ülkeye ilk aşı sevkiyatı 30 Ekim’de gelmiş ve Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un talimatıyla Oaxaca ve Guerrero eyaletlerinde sağlık merkezlerine teslim edilmişti.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/meksika-gelecek-hafta-covid-19-asisini-uygulamaya-baslayacak-535779.html

Leave a Comment