Haberler Halk Sağlığı Turkey Yaşam

Evde Koronavirüs Hastası Varsa Nelere Dikkat Edilmeli?

Koronavirüsü hafif semptomlarla evinde dinlenerek atlatmaya çalışan çok sayıda hasta var. Dikkat isteyen bu süreçte aile içi bulaşmayı önlemek için uzmanların tavsiyelerini harfiyen uygulamak gerekiyor.

Pandemiyle mücadele dünyanın dört bir yanında devam ediyor. Aşı çalışmalarıyla ilgili her ne kadar önemli gelişmeler yaşansa da hastalığa karşı en önemli silah hala tedbir… Maske, mesafe ve el hijyeni bu nedenle fazlasıyla önemli.

Hastalığı hafif geçirenlerin tedavisi evlerinde sürdürülüyor. Bu da evde yaşayan aile fertlerinin hastalığa yakalanmaması için bir dizi önlem almasını gerektiriyor.

“Evin fiziki durumu, aile bireylerinin sağlık durumu ve yaşları büyük önem taşıyor”
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertek, konuyla ilgili TRT Haber`e konuştu, uyarılarda bulundu.
Hasta ayrı bir odada kalmalı
Evde COVID-19 tanısı alan biri varsa hemen izole edilmesi gerekiyor. Hasta kişiye mümkünse ayrı bir oda ve tuvalet tahsis edilmeli.
Hasta odasından dışarı çıktığı zaman maske takmalı. Aynı şekilde odaya biri girdiği zaman -ki tavsiye edilmiyor ancak girmek durumunda kalınırsa- her ikisi de maskeli olmalı. Hasta, yemeklerini de kendi odasında yemeli.
Günde 3-4 defa pencereler açılarak odalar havalandırılmalı. Hasta tuvalete giderken yine maskesini takmalı. Tuvaleti ve banyosu günde iki-üç defa çamaşır suyuyla silinmeli.
Hastaya oda verilemiyorsa ne yapılmalı?
Evin fiziki koşulları uygun olmadığı için bazen hastaya ayrı bir oda verilemiyor. Bu gibi durumlarda hastayla 1,5 metrelik mesafe korunmalı ve evde herkes maske takmalı.
Hasta, hijyenine dikkat etmeli. Temas ettiği yerlerde bulaş olmasın diye el temizliğine önem vermeli. Yine aile bireyleri de hastanın temas ettiği yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamalı.
“Aile içi bulaşa dikkat”
Türkiye’de özellikle aile içi bulaşın hayli fazla olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ertek, “Bu işi aile içinde yapabilmek belli bir disiplin istiyor. Maalesef tedbirlere uyulmuyor ya da uyulamıyor” diyor.
Evde 65 yaş üstü veya kronik hastalığı olan, yani risk grubundan biri varsa daha da dikkatli olmak gerekiyor. Hassasiyeti 2-3 katına çıkarmak gerekiyor. Mümkünse risk grubundaki kişinin başka bir eve gitmesi ya da COVID-19’lu hastanın bir sağlık kuruluşunda kalması daha iyi olabilir. Bu riski göze almamak gerekiyor.
Aile bireylerinden biri koronavirüs olduğu taktirde evde yaşayan herkes 14 gün boyunca karantinada kalıyor. Test hemen yapılırsa, bir saat ya da bir gün önce bulaştıysa büyük ihtimalle sonuç negatif çıkıyor. Bu da yanlış bir algıya sebep olur. Zaten hasta ve yakınları filyasyon ekiplerinin takibinde kalacağı için bir semptomu olursa o zaman örnek verip tedavisinin yapılması gerekiyor.
14 gün izolasyon yeterli oluyor
Koronavirüs geçiren birinin 14 gün boyunca kendini izole etmesi yeterli oluyor. Bu süreçte gördüğü tedavi sayesinde virüs saçılımı azalıyor. Genellikle 10 günde artık bulaştırıcı olmuyor. Ama daha emniyetli olması için semptomlar başladıktan veya PCR’ı pozitif çıktıktan sonra hasta 14 gün süreyle izolasyonda tutuluyor.

Leave a Comment