Haberler Halk Sağlığı Turkey

Grip Ve Koronavirüs Vaka Sayıları Hızla Artıyor! Uzman İsim ‘Belirgin Farklar Var’ Diyerek Açıkladı! İşte O Koronavirüs Belirtileri

Koronavirüs (Covid-19vaka sayıları bütün dünya hızla artışını sürdürürken, kış aylarınında gelmesiyle insanların kapalı ortamda daha çok bulunmaları grip ve nezle riskini de artırdı. Milyonlarca insan “Koronavirüs gripten nasıl ayrılır” sorusuna yanıt aramaya başladı. Koronavirüs ile grip belirtilerinin benzerlik göstermesi dolayısıyla insanlarda endişeler yükselirken, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ son dakika açıklamalarda bulunarak iki hastalık arasındaki temel farklılıklara değinerek çarpıcı bilgiler verdi.

Koronavirüs salgını devam ederken kış aylarıyla birlikte grip vakaları da artışa geçti. Koronavirüs ile grip belirtilerinin benzerlik göstermesi ise insanların endişesini artırdı. Koronavirüs olmaktan endişe edenler ANKA Hastanesine başvurup test yaptırırken, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ son dakika açıklamalarda bulunarak iki hastalık arasındaki farklılıklarla ilgili bilgi verdi.

“KORONAVİRÜS BELİRGİN FARKLARLA AYRIŞIYOR”

Dünyayı etkisi altına alan ve ölümlere yol açan Koronavirüsün (Covid-19) mevsimsel hastalıklarla benzerlik göstermesi insanlarda endişeye neden oluyor. Gaziantep Özel ANKA Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, grip ve nezle ile ortak belirtiler gösterse de Koronavirüsün bu hastalıklardan belirgin farklılıkları bulunduğunu dile getirdi.

“COVİD-19 HIZLI BİR ŞEKİLDE ZATÜRRE YAPABİLİYOR”

Dr. İkidağ, “Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs kış mevsiminin gelmesiyle birlikte etkisini daha fazla hissettirmeye başladı. Havaların soğumasıyla insanlar kapalı ortamlarda bulunmaya başladı. Bu durum virüsün bulaşma riskini de artırdı. Ancak Koronavirüs özellikle kış aylarında artış gösteren grip ile karıştırılabiliyor. Her iki virüsün de ortak belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, eklem ağrıları ve baş ağrısı olsa da, Koronavirüste gripten farklı olarak ishal, mide bulantısı, kusma, koku ve tat kaybı, konsantrasyon bozukluğu ve bilinç bulanıklığı görülebiliyor. Bu belirtiler hastalığın hafif veya ciddi seyretmesine göre ya da kişinin belirli özelliklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Koronavirüs başlangıcında grip ve soğuk algınlığındaki gibi kuru öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı baş gösteriyor. Koronavirüsü gripten ayıran en önemli nokta çok hızlı şekilde akciğerlere indiği için zatürreye neden olabilmesi. Grip ve Koronavirüs belirtilerinin sıkça karıştırıldığı bu dönemde insanlar en ufak rahatsızlıkta endişeye kapılıyor. Bilinmeli ki uzun süreli geçmeyen öksürük, koku ve tat almanın bozulması, yüksek ateş ve şiddetli vücut ağrıları Koronavirüsü diğer hastalıklardan ayıran belirgin özellikler arasında yer alıyor” dedi.

“COVİD-19 BULAŞMA HIZI ÇOK YÜKSEK BİR VİRÜS”

Koronavirüsün insandan insana bulaşma hızı çok yüksek bir virüs olduğunu söyleyen Dr. İkidağ, “Virüsü taşıyan bir kişinin öksürmesi, hapşırması veya nefesiyle yayılan damlacıklarla kişiden kişiye bulaşabiliyor. Ayrıca bu damlacıklar bir yüzeye bulaştığında diğer kişiler bu yüzeylere dokunduktan sonra ellerini göz, burun veya ağzına sürdüklerinde virüs bulaşabiliyor. Bu nedenle özellikle kış mevsiminde hem grip hem de Koronavirüsten korunmak ve yayılmasını engellemek için daha fazla dikkat etmemiz gerek. Özellikle de bazı solunum yolları hastalıkları bulunan kişiler, kronik rahatsızlığı bulunan kişiler, yüksek tansiyon hastaları, kronik olarak kalp ya da akciğer problemleri yaşayan kişiler, diyabet, obezite ve 65 yaşın üstündeki kişiler Koronavirüs için en büyük risk grubu içinde. Bu nedenle bu kişilerin kendilerini ekstra korumalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

“KORONAVİRÜS İLE GRİBE AYNI ANDA YAKALANMAK MÜMKÜN”

Koronavirüs ile gribe aynı anda yakalanmanın da mümkün olduğunu ve bunun bazı hastalarda tehlikeli sonuçlara neden olabileceğine dikkat çeken Gaziantep Özel ANKA Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, bu nedenle kış aylarında sosyal mesafeye ve kurallara çok daha fazla uymamız gerektiğini belirtti. Dr. İkidağ, “Virüse yakalanmamak için kalabalık ve kapalı ortamlarda mümkün olduğu kadar bulunulmamalı. Bulunmak zorunda kalınırsa sosyal mesafe korunmalı, hasta kişilerden uzak durulmalı. Belirtiler görüldüğünde bir sağlık kuruluşuna başvurup test yaptırarak gribe mi Koronavirüse mi yakalandığınızı netleştirmeniz önemli” dedi.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2020/12/07/son-dakika-haberi-koronavirus-mu-grip-mi-belirgin-farklar-var-diyerek-duyurdu?paging=3

Leave a Comment