Haberler Teknoloji Turkey

Akıllı Telefon İle Covid-19 Testi: 10 Kat Daha Hassas

ABD’de Hava Kuvvetleri araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada, cep telefonlarıyla corona virüs tespit eden teknoloji geliştirdi. Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Jennifer Doudna’nın bulunduğu ekip, sürüntü örneklerini cep telefonuna bağlanan bir cihazla test ederek kişiye corona virüs testi yapabilecek.

Corona virüs tespiti amacıyla test sürelerini kısaltmak ve maliyeti düşürmek için yoğun araştırmalar sürüyor. ABD’de Hava Kuvvetleri araştırmacıları, test ekipmanları yerine CRISPR adı verilen bir gen düzenleme teknolojisi ile akıllı telefon kameralarıyla Covid-19’u test edebilen bir teknoloji geliştirdiler.

ABD’nin ünlü bilim dergilerinden Cell’de yayınlanan çalışmaya göre, bu yıl Nobel Kimya ödülünü kazanan Jennifer Doudna’yı da içeren bir ekip, sürüntü örneğinin Cas13 adlı bir enzimle karıştırıldığı CRISPR tabanlı bir Covid-19 testi geliştirilerek corona virüsün genetiğinin incelendiği ve kesildiğinde ince bir hale gelen molekülün oluştuğu teknolojiyi tanıttı.

‘LABORATUVARDAN DAHA HIZLI VE GÜVENİLİR’

Daha sonra ürüntü örneği ile Cas13 enzimi karışımının akıllı telefonlara bağlanan bir cihaza yerleştiriliyor ve karışım eğer virüsten bir genetik materyal taşıyorsa virüsü tespit ediyor.

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi, Gladstone Viroloji Enstitüsü’nden yazar Dr. Melanie Ott, akıllı telefon kameralarının “Virüs sinyalini dakikalar içinde hızlı ve güvenilir bir şekilde tespit etmede laboratuvar tabanlı cihazlardan yaklaşık 10 kat daha hassas” dedi.

Ott ayrıca, “Cep telefonu aynı zamanda taşınabilir, yaygın olarak bulunur ve GPS aracılığıyla temas izlemeyi kolaylaştırabilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/saglik/akilli-telefon-ile-covid-19-testi-10-kat-daha-hassas,TtWUMGL2UEivUSqmSEkBDA

Leave a Comment