Haberler Halk Sağlığı İlaç Tıp Turkey

Koronavirüs İlacı Kullanan Ve Kullanmayan Hastanın Akciğerleri İncelendi

Prof. Dr. Şevket Özkaya, koronavirüs ilacının önemini vurgulamak için akciğer incelemesinde bulundu.

Koronavirüs hastalarının bakanlık tarafından verilen koronavirüs ilaçlarını kullanmaktaki tereddütleri devam ederken, Prof. Dr. Şevket Özkaya, ilaç kullanan ve kullanmayan koronavirüslü hastaların akciğer tomografisini inceledi. Koronavirüs teşhisi yeni konan hastasının tomografisini inceleyen Özkaya, akciğer tomografisinde tutulumun az olduğunu gözlemledi. Verilen ilaçları kullanmayan hastanın 1 hafta sonraki tomografisinde ise akciğerin sıvı ile dolduğu tespit edildi.

Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Ekranda 55 yaşında bir kadın hastamızın filmini görüyorsunuz. Bu kadın hastamız acil servisimize ateş şikâyetiyle geldi ve koronavirüsünden şüphe ettik. Testini yaptığımızda ise testin sonucu pozitif geldi. Tomografi çektiğimiz zaman akciğerlerinde henüz ciddi bir tutulum görünmezken hastamız 55 yaşında olduğu için her an ilerleyebilir korkusuyla Sağlık Bakanlığımızın önerdiği ilaçları ve reçeteyi hastanemizden kendisine verdik. Hasta kendini evde karantinaya aldı fakat sonradan öğrendik ki tereddüt ettiği için ilaçlarını kullanmayarak kendini evde tedavisiz bırakmış. Yaklaşık bir hafta sonra aynı hasta acil servisimize bu sefer solunum yetmezliği şikâyetiyle geldi. Solunum yetmezliği gelişince hastanın akciğer tomografisinde ‘buzlu cam’ dediğimiz ve daha ileri konsolide alanların oluştuğunu gördük. Yaygın akciğer harabiyeti dediğimiz bir tablo oluşmuştu. Bu durumda hastada solunum yetmezliği olduğu için yoğun bakıma almak zorunda kaldık” diye konuştu.

Tedavinin şart olduğunu ve ilaçların önemini vurgulayan Özkaya,  “Koronavirüsün insanlar üzerindeki inanılmaz etkilerini son 3-4 ayda daha ağır hissettik. Bütün hastaneler ve yoğun bakımlar neredeyse tama yakın doluluk oranı ile çalışıyor. Sağlık çalışanlarından da çok fazla enfekte olan var. İnsanlarımızın özellikle bu hastalıktan korkarak doktora gelmediklerini; geldikleri zaman da kendilerine korona virüsü tanısı koyulduğunda sağlık bakanlığımızın önerdiği bütün hastalara ücretsiz dağıtılan ilaçları kullanmakta tereddüt ettikleri için inanılmaz derecede akciğerlerinde harabiyet ve solunum yetmezliği ile karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz. Bizim bu konuda vatandaşlarımıza bu hastalığın ciddiyetinin bilincinde olarak sorumlulukla davranmalarını ve maske, mesafe, temizlik kuralına dikkat etmelerini öneriyoruz. Mutlaka en ufak şikâyetlerinde vakit kaybetmeden tanı konulmasını sağlamalarını ve bakanlığımızın verdiği ilaçları kullanmalarını öneriyoruz. Aksi takdirde gerçekten geriye dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşıyoruz”  dedi.

Kaynak: https://halktv.com.tr/koronavirus-ilaci-kullanan-ve-kullanmayan-hastanin-akcigerleri-incelendi-442704h

Leave a Comment