Aşı Haberler Halk Sağlığı Turkey

Covid-19 Aşısı Yaptıranların Yeniden Enfekte Olmasının 4 Büyük Sebebi Nedir?

Covid-19 virüsü bir yılı aşkın süredir tüm dünyada etkisini gösterirken, birçok farklı ülke ve firma salgına karşı geliştirdiği aşılarla milyonlara umut oldu. Ancak İsrail’de Covid-19 aşısının iki dozu uygulanan 99 kişi yaşamını yitirdi. Bilim insanları aşıya karşın insanların neden enfekte olduğunu açıkladı.

BioNTech-Pfizer ve Moderna gibi firmaların ürettiği Covid-19 aşıları salgına karşı yüzde 95’in üzerinde koruma sağladığı bilimsel olarak kanıtlandı. Ancak bazı kişiler iki doz aşı vurulsa dahi koronavirüsün mutasyon geçirmiş farklı varyantlarına yakalanarak yeniden enfekte oluyor.

Uzmanlar, Covid-19’a yakalanıp iyileşen ya da aşı olan bireylerde yeterli antikor oluşumunun görülmesine rağmen neden bu kişilerin tekrar enfekte olduklarını araştırdı.

Tel Aviv Üniversitesi Kanser Araştırmaları Merkezi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Jonathan Gershoni bu duruma birkaç etkenin sebep olduğunu belirtiyor.

Aşının etkinliği yüzde 100 değil

Bu durumun ilk sebebi ise aşı olan ancak bağışıklık kazanmayan yüzde 5’lik kesim. Doktor Gershoni teknik olarak aşı yaptıran her 20 kişiden birinin vücudunda hiç aşı olmamış gibi antikor oluşmadığını, ancak bu kişilerin çoğunun artık Covid-19’a yakalanmam diyerek normal hayatlarına devam ettiğini söylüyor. Bu durumda salgın gizliden gizliye yayılmaya devam ediyor.

İsrailli doktor bu sebeple aşı olan bireylerin bilinçli davranmak zorunda olduklarını, sosyal mesafe kuralları, kişisel hijyen ve maske takma gibi önlemlere de hiç “aşı olmamış gibi” dikkat etmesi gerektiğini ifade ediyor.

Live Science tıp dergisinde yayımlanan bir makaleye göre BioNTech-Pfizer aşısını olan deneklerin yüzde 5’i değil sadece ve sadece yüzde 0,04’ü Covid-19’a tekrar yakalanmış. Ancak bu oran kişiden kişiye, o coğrafyada yaşayan insanların vücut yapılarına, yaşlarına ve yaşam şartlarına göre değişiyor.

Yeni varyantlar daha dirençli

Aşı olanların yeniden virüse yakalanmasının en büyük ikinci nedeni de koronavirüsün mutasyon geçirerek farklı varyantlarla yeniden ortaya çıkması. Örneğin halkının yüzde 50’sinden çoğunu aşılayan İsrail’de Covid-19 vakalarının büyük bir çoğunluğu İngiltere’de ortaya çıkan yeni varyantı taşıyor.

Doktor Gershoni uyarıyor: “Aşı olanlar pandeminin getirdiği tüm kurallara uymalı. Çünkü şu anda İngiltere’de ortaya çıkan varyantlardan çok daha etkili yeni koronavirüs türleri bulunuyor!”

Virüsün gücü, bağışıklığı az da olsa kırabilir

Aşı olduktan sonra vücudumuzda virüse karşı bağışıklık sistemi güçleniyor ve antikorlar çoğalıyor. Ancak bazı virüs varyantları güçlü olduğu için, vücutta oluşan antikor oranından daha hızlı çoğalıyor ve aşı olan insanları bir şekilde enfekte ediyor. Bu tarz kişilerde hastalık çok hafif atlatılıyor ancak, virüsün yayılma hızını artıran bir durum ortaya çıkıyor.

Leave a Comment