Haberler Halk Sağlığı Turkey

Koronavirüs, Enfekte Doğan Bebekte Mutasyona Uğradı

Bilim insanları ün, enfekte doğan bir bebekte mutasyona uğradığına dair kanıt buldu. Virüsteki genetik değişimi ise doğumdan 5 gün sonra meydana geldiği gözlemlendi.

The British Journal of Obstetrics and Gynaecology (Britanya Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi) isimli hakemli bilim dergisi bir araştırma yayımladı.

27 yaşındaki hamile bir kadın, İsveç’in Malmö kentindeki bir hastaneye şiddetli karın ağrısıyla başvurdu. Genç kadında ateş ve öksürük gibi belirtiler vardı ve fetüsün kalp atışları da yavaşlamıştı. Bu nedenle anne adayı derhal sezaryene alındı ve hamileliğinin 34. haftasında bebeğini dünyaya getirdi. Doktorlar, yenidoğana kalp masajı yaptı ve oksijen desteği sağladı.

Hastane personeli bebeği tecrit altına aldı. Yaşamın ilk 60 saati boyunca bebeğin, anne veya herhangi bir aile üyesiyle hiçbir teması olmadı. Hem anne hem de bebeğin koronavirüs testleri pozitif çıktı.

Bebek başka bir belirti göstermedi ama kısa süre içinde vücudunda antikorlar oluştuğu görüldü. Anne sütünde antikor bulamayan araştırmacılar, bebeğin bağışıklık sisteminin virüsü etkisiz hale getirmek için harekete geçtiğini ifade etti.

Araştırma ekibi, anne ve bebeği mercek altına aldı. Bebeğin, enfeksiyonu anne karnında kaptığını doğrulamak için hem anneden hem de bebekten alınan örnekleri genetik açıdan karşılaştırdı. Bulgularda virüs gerçekten de bebeğe anne karnındayken geçtiğini gösterdi. Ancak bebekten birkaç gün sonra alınan örnekleri inceleyen araştırmacılar, virüsün genetik dizisinin değiştiğini gördü. Doğumdan 5 gün sonra bebekteki koronavirüs mutasyona uğramıştı. Araştırmacılar, bebeğin anne rahminden çıkarak ortam değiştirmesinin genetik değişimi tetiklediğini düşünüyor.

Kaynak: https://haberglobal.com.tr/saglik/koronavirus-enfekte-dogan-bebekte-mutasyona-ugradi-98070

Leave a Comment