Haberler Halk Sağlığı Turkey

Mutasyonlu Koronavirüs Belirtileri Neler? Covid 19 Semptomları Değişti!

Dünyayı 1 yılı geçkin süredir etkisi altına alan koronavirüs diğer tıbbi adıyla Covid 19 ile ilgili her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Uzmanlar bahar aylarıyla birlikte pandeminin de seyrinin değiştiğini söylüyor. Koronavirüsün ilk belirtisi olarak görülen öksürük ve ateş mutasyonlu virüsün yayılmasıyla birlikte semptom değiştirdi. Peki, Covid 19’un yeni belirtileri neler? Koronavirüsün klinik belirtileri neler?

Salgınla mücadele ile ilgili yapılan tespitler sonrasında hastalığın klinik belirtilerinde değişiklikler olduğu ortaya çıktı. Bahar aylarıyla birlikte başlayan üçüncü dalgada, hem mutasyonlu virüs hem de pandeminin genel seyrinde değişiklikler saptandı. Vaka sayılarındaki hızlı artış paniğe sebep olurken uzmanlar mutasyon virüse karşı ciddi anlamda bireyleri uyarıyor.

MUTASYONLU KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELER?

Baharla birlikte pandeminin seyri de değişti. Öksürük ve ateş artık ilk semptom olmayabiliyor. Burun tıkanıklığı ve nezle belirtisi de görülmeye başlandı. Hastaların büyük bölümü hapşuruk ve burun akıntısı ile başvurmaya başladı. Vatandaşların bu nedenle daha çok kulak-burun-boğaz servislerine başvurdukları da gözlendi. Mutasyonlu virüs eski virüse göre çok daha bulaştırıcılık özelliğine sahip. Çok az bir virüsle bile insanları enfekte edebiliyor.

-Baş dönmesi

-Bilinç durumunda bozukluk

-Baş ağrısı

-Tam da nedeni belli olmayan semptomlar çok sık görülen belirtiler arasında.

-Boğaz ağrısı

-İshal, mide bulantısı ve kusma gibi gastrointestinal belirtiler

-El ve ayak parmaklarında renk değişikliği

-Cilt döküntüsü

-Tat alma veya koku duyusunun kaybı

-Konjunktivit

Virüsle enfekte olan kişiler ortalama 5-6 gün içinde semptomları göstermeye başlar. Bununla birlikte, bu süre 14 günü bulabilir.

CDC’nin belirlediği Covid-19’un göstergesi olabilecek semptomların son listesi şöyle:

* Ateş

* Öksürük

* Nefes darlığı ya da nefes alma güçlüğü

* Üşüme

* Üşümeyle birlikte tekrar eden titreme

* Kas ağrısı

* Baş ağrısı

* Boğaz ağrısı

* Tat ve koku alma kaybı

Kaynak: https://www.cnnturk.com/saglik/mutasyonlu-koronavirus-belirtileri-neler-covid-19-semptomlari-degisti

Leave a Comment