Haberler Halk Sağlığı İstatistik Turkey

Harvard Üniversitesi: Orman Yangınları Covid-19’un Ölümcüllük Düzeyini Artırıyor

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın dört bir yanındaki ülke son birkaç aydır şiddetli orman yangınlarından etkilendi. ABD’de yapılan yeni bir çalışma, orman yangınlarının Covid-19 salgını sırasında görülen dalgalanmalarda büyük bir role sahip olduğunu ortaya koydu. Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, alevlerden çıkan küçük parçacıkların solunmasından kaynaklanan akciğer hasarının Covid-19’a yakalanma ve enfeksiyondan ölme olasılığını artırdığını buldu. Uzmanlar, orman yangınlarından yaklaşık bir ay sonra yeni vakalarda yaklaşık yüzde 12, ölümlerde ise yüzde 9 artış buldu.

ABD’de yer alan Harvard Üniversitesi  TH Chan Halk Sağlığı Okulu’ndan bilim insanları, Science Advances’ta yayınlanan çalışma için 2020’den California, Oregon ve Washington eyaletindeki 133 kentin verilerini kullandı. Orman yangınlarıyla bağlantılı olan ve akciğerlerin derinliklerine solunabilen yüksek PM2.5 seviyelerine sahip günlere bakıldı.

Sonuçlar, yüksek PM2.5 seviyelerini takip eden 28 gün içinde Covid-19 vakalarında yaklaşık yüzde 12 ve ölümlerde yüzde dokuz artış ortaya koydu..

Washington, orman yangınları nedeniyle Covid-19 vakalarındaki yüzde 71,6 artışla vakalardan en çok etkilenen eyalet oldu. Los Angeles’ın yaklaşık 96 km doğusunda bulunan California, San Bernardino, yüzde 66 ile ölümlerde en büyük artışı yaşadı.

Araştırmacılar, yüksek düzeydeki küçük parçacıkların insanların tehlikeli yabancı maddeleri solumasına neden olduğunu ve bu durumun akciğerde hasara neden olabileceğini açıkladı. Szö konusu yabancı parçacıkların aynı zamanda, insanları  Covid-19 gibi virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebileceği belirtildi.

Zayıflamış akciğerler ayrıca, astım gibi bir durumun birini savunmasız bırakmasına benzer şekilde, daha ciddi virüs vakalarına yol açarak hastaneye yatış ve ölüm olasılığını artırabiliyor.

Harvard Üniversitesi’nde biyoistatistik profesörü ve araştırmanın ortak yazarı Francesca Dominici “Delta varyantı vakalarında ve orman yangınlarına artış yaşadığımızı düşünürsek, endişe verici bir döneme girdiğimiz açık” dedi.

Diğer taraftan, ABD’de geçen yıl beş dönümden fazla arazi arttı. Bu yıl ise ülkede etkili olan aşırı sıcak hava dalgaları nedeniyle en az 4 milyon dönüm arazinin yandığı tahmin ediliyor.

Orman yangınları, sadece ABD’yi değil, Sibirya’dan Yunanistan’a, Türkiye’den Kuzeybatı Pasifik’e kadar bu yıl dünyanın dört bir yanını etkiledi.

Küresel ısınma epidemiyoloğu Tarık Benmarhnia, “Bu yangınlar sadece büyük yıkıma neden olmakla kalmıyor, muhtemelen Covid-19 salgınlarını da sürdürecekler. Orman yangınlarının yoğunlaştığı alanlarda, solunum rahatsızlıkları veya kardiyovasküler rahatsızlıklar nedeniyle hastaneye yatış da artar” dedi.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/harvard-universitesi-orman-yanginlari-covid-19un-olumculluk-duzeyini-artiriyor,hEbcCZHnp0aJD0DmV_49WQ/d-JeKmr6vEmYpwvQc4ti3A

Leave a Comment