Aşı Biyoloji Haberler Halk Sağlığı Turkey

Koronavirüs Mu Varyantı Nedir, Aşı Etkili Mi? DSÖ ‘Yakından İzlenmesi Gereken Varyant’ Uyarısında Bulundu

Koronavirüs Mu varyantı Dünya Sağlık Örgütü tarafından yakından izlenmesi gereken varyantlar listesine dahil edildi. Geçtiğimiz günlerde Kolombiya’da tespit edilen bu varyanta ardından ABD’de de rastlanmıştı. Peki, koronavirüs Mu varyantı nedir, aşı etkili mi?

Koronavirüs Mu varyantı DSÖ tarafından tehlikeli olarak kabul edilen beşinci varyant oldu. Delta, Alfa, Beta ve Gama varyantları sonrası bu kez Mu varyantı paniği yaşanmaya başlandı. Peki, covid-19 Mu varyantı tam olarak nedir, hakkında neler biliniyor?

KORONAVİRÜS MU VARYANTI NEDİR, AŞI ETKİLİ Mİ?

B.1.621 olarak numaralandırılan Kolombiya varyantına “Mu” ismi verildi. Daha önceki varyantlara da Yunan alfabesine göre Alfa, Beta, Gama ve Delta isimleri verilmişti.

Yeni varyanta Latin Amerika ve Avrupa’da da rastlandı.

Mu varyantının, dünya çapındaki toplam vakaların yüzde 0,1’inden daha az bir orana tekabül ettiğini ancak Kolombiya’da bu oranın yüzde 39’a, Ekvador’da ise yüzde 13’e ulaştığı belirtiliyor.

DSÖ, varyantın dikkatle incelenmesi gerektiğini belirtirken, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) de varyantı yakın takibe aldı.

Mu varyantı ise daha düşük uyarı seviyesine karşılık gelen “yakından izlenmesi gereken” beşinci varyant oldu. Daha önce de Eta, Iota, Kappa, Lambda varyantları bu kategoriye alındı.

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ise mevcut aşının Delta varyantı dahil olmak üzere tüm varyantlara karşı etkili olduğunu ve herhangi bir güncellemeye şimdilik ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/saglik/koronavirus-mu-varyanti-nedir-asi-etkili-mi-dso-yakindan-izlenmesi-gereken-varyant-uyarisinda-bulundu

Leave a Comment