Biyoloji Haberler Halk Sağlığı İstatistik Turkey

Mu Varyantı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Covid 19 Mu Variant Türkiye’de Var Mı?

Koronavirüs Mu varyantı Dünya Sağlık Örgütü tarafından yakından izlenmesi gereken varyantlar listesine dahil edildi. Geçtiğimiz günlerde Kolombiya’da tespit edilen bu varyanta ardından ABD’de de rastlanmıştı. Peki, koronavirüs Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir? İşte Mu variant hakkında bilinmesi gerekenler…

Koronavirüs Mu varyantı DSÖ tarafından tehlikeli olarak kabul edilen beşinci varyant oldu. Delta, Alfa, Beta ve Gama varyantları sonrası bu kez Mu varyantı paniği yaşanmaya başlandı. Peki, covid-19 Mu varyantı tam olarak nedir, hakkında neler biliniyor?

KORONAVİRÜS MU VARYANTI NEDİR,  BELİRTİLERİ NELERDİR?

B.1.621 olarak numaralandırılan Kolombiya varyantına “Mu” ismi verildi. Daha önceki varyantlara da Yunan alfabesine göre Alfa, Beta, Gama ve Delta isimleri verilmişti.

Yeni varyanta Latin Amerika ve Avrupa’da yaygın olmak üzere toplamda 39 ülkede rastlandı.

Mu varyantının, dünya çapındaki toplam vakaların yüzde 0,1’inden daha az bir orana tekabül ettiğini ancak Kolombiya’da bu oranın yüzde 39’a, Ekvador’da ise yüzde 13’e ulaştığı belirtiliyor.

DSÖ, varyantın dikkatle incelenmesi gerektiğini belirtirken, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) de varyantı yakın takibe aldı.

Mu varyantı ise daha düşük uyarı seviyesine karşılık gelen “yakından izlenmesi gereken” beşinci varyant oldu. Daha önce de Eta, Iota, Kappa, Lambda varyantları bu kategoriye alındı.

MU VARYANTI AŞI ETKİLİ Mİ?

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ise mevcut aşının Delta varyantı dahil olmak üzere tüm varyantlara karşı etkili olduğunu ve herhangi bir güncellemeye şimdilik ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

MU VARİANT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nefes darlığı, balgamlı öksürük, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrıları, mide bulantısı veya kusma, İştahsızlık, yüksek ateş gibi belirtiler Mu varyantı belirtileri arasında yer alıyor.

TÜRKİYE’DE MU VARYANTI VAR MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’un tespit edilen “Mu” varyantı ile ilgili yeni tedbir olup olmayacağının sorulması üzerine Koca, “Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz. Çünkü şu ana kadar 2 vaka dışında ‘Mu’ varyantı tespit ettiğimiz kişi olmadı.” bilgisini paylaştı.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/saglik/mu-varyanti-nedir-belirtileri-nelerdir-covid-19-mu-variant-turkiyede-var-mi

Leave a Comment