Haberler Halk Sağlığı Turkey

Koronavirüs Belirtileri Artık Değişkenlik Gösteriyor! Mehmet Ceyhan Tek Tek Yeni Semptomları Açıkladı..

Dünyayı uzun süredir etkisi altına alan koronavirüs pandemisi mutasyonların da etkisiyle çeşitli belirtiler gösteriyor. Bunun dışında varyantların da etkisiyle bazı kişiler virüsü daha ağır geçirebiliyor. Yaz aylarından kış aylarına doğru geçiş yaptığımız şu günlerde koronavirüs belirtileri ateş, baş, vücut ağrısının, tat alma duyusunun bozukluğunun ön planda olduğu bir tablo yerine farklı şekilde ortaya çıkabiliyor. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan değişen koronavirüs belirtilerini tek tek açıkladı..

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çocuklarda görülen koronavirüse ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, DHA’ya yaptığı değerlendirmede, vakaların büyük çoğunluğunda koronavirüsün belirti göstermeden hastalık yaptığını belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, “Bu sadece çocuklara özgü değil, yetişkinler de öyle. Açıkçası, yetişkinlerde yüzde 85’i, çocuklarda yüzde 90’ı belirtisiz geçiriyor. Koronavirüs yeni belirtileri arasında soğuk algınlığı tablosunun görüldüğünü söyleyen Ceyhan, “Aileler, burnu akan bir çocuğu koronavirüs olabilir diye düşünmeleri lazım” dedi.

KORONAVİRÜS BELİRTİSİZ OLABİLİYOR

Bu bir taraftan iyi bir şey; ama bir taraftan da tanı koymayınca tedbir almayı zorlaştıran bir olay. Çünkü düşman nerede bilmiyorsunuz. Bir otobüse biniyorsunuz, orada virüs pozitif biri oluyor; ama o insan farkında değil. Ateşi yok, şikayeti yok, maskesini de doğru düzgün takmıyor, bütün otobüsü enfekte ediyor. Bu tamamen koronavirüse özel bir durum. Gripte böyle bir durum yoktur, gripte virüsü alanın belirtileri olur, SARS’ta da belirtisiz virüs pozitifler yoktu. Koronavirüste maalesef bu daha zor. Düşman var etrafınızda, siz bunun sadece 10 kişiden birini görebiliyorsunuz. Dolayısıyla mücadele etmek hiç kolay değil. Bu yüzden de tedbirler daha çok alınmalı, ‘aşı bu işi halledecek’ diye yanlış bir öngörüde bulunulmamalı. Aşılar en etkili koruma yöntemi; ama aşı etkisini toplumda yüzde 80 aşılama olunca gösterir. Kısa süre içinde vakaları azaltmanın tek yolu alınacak tedbirler ve kısıtlamalardır” dedi.

YENİ KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ

Prof. Dr. Ceyhan, çocuklarda klinik seyirde farklılıklar görüldüğünü belirterek, “Alfa varyantından daha farklı geliyor. Delta varyantı, çok belirgin olmayan, soğuk algınlığı tablosu ile geliyor. Örneğin çocuk ateşi bile yok, sadece biraz öksürüyor, hapşırıyor, test yapıyorsunuz pozitif çıkıyor. Eskiden ateşin, baş, vücut ağrısının, tat alma duyusunun bozukluğunun ön planda olduğu bir tablo varken, şimdi daha çok bir soğuk algınlığı tablosu ön planda. Bu da Delta varyantının klinikte yaptığı bir değişiklik. Aileler, burnu akan bir çocuğu koronavirüs olmayabilir, şu anda burun akıntısı yapan diğer virüsler de artmaya başladı; ama teorik olarak ‘bu çocukta koronavirüs olabilir’ diye düşünmeleri lazım. Emin olana kadar okula göndermemeleri lazım, bir sağlık merkezinde karar verilmesi lazım” ifadesini kullandı.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/saglik/koronavirus-belirtileri-artik-degiskenlik-gosteriyor-mehmet-ceyhan-tek-tek-yeni-semptomlari-acikladi

Leave a Comment