Covid-19 İnovasyonları

Organizasyonunuza nasıl yeni bir başlangıç yaptırabilirsiniz? Dünyanın dört bir yanından COVID ile ilgili inovasyonlardan ilham alın. Siz de bu süreçte inovatif bir adım attıysanız, bunu bizimle paylaşın. Diğer organizasyonlara ilham olun.

sanal gerçeklik videosu

COVID Hastaları için Tedaviyi Gösteren Sanal Gerçeklik Videosu

Bir dijital tasarım uzmanı, hastaneden uzak bir yerde bulunan tıbbi personelin vakalardaki olası bir artışa hazırlanması bir video hazırladı. Sanal gerçeklik, 2D grafiklerle simüle edilmesi zor olan ortamlarda 3D etkileşimli bir ortam oluşturarak tıbbi personele fayda sağlayan sürükleyici bir teknoloji olma özelliğini taşıyor. Videoda ise bir mankenin üzerinde yapılan ameliyatla, solunum yetmezliği olan bir COVID hastasını tedavi eden bir doktoru tasvir ediliyor.

dezenfektan robotu

Mülteci Kamplarından Dezenfektan Robotu

Robotik eğitimi almış mültecilerden oluşan bir ekip, el dezenfektanını dokunmadan kullanılabilen bir Lego robotu tasarladı. Mültecilerin koronavirüs ile savaşmasına yardımcı olmak için icat edilen bu robot sayesinde, mülteci kamplarındaki el hijyeni sağlanıyor.
Not: BM Mülteci Ajansı’na göre, dünyanın 71 milyon mültecisinin ve zorla yerlerinden edilen kişilerin koronavirüsün en savunmasız kişileri arasında yer alıyor.


temassız asansör paneli

Hintli Teknoloji Şirketinden Fotoselli Asansör Paneli

“Sparshless” adı verilen bu panel sayesinde artık asansör düğmelerine dokunmaya gerek yok. Şirkete göre bu panel değişiklik gerektirmeden mevcut tüm asansörlerle çalışabiliyor. Asansörü her gün dezenfekte etmek yerine, bu yenilik virüsün apartmanlarda, otellerde, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, ofislerde ve daha fazla yerde yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilir.

kendini temizleyen maske

Kendini Temizleyen Maske

Araştırmacılar, kendi kendini temizleyebilmek için bir cep telefonu şarj cihazına bağlanan USB portlu bir maske icat ettiler. Güç kaynağı maskenin iç karbon fiber tabakasını 70°C'ye kadar ısıtabiliyor. Dezenfeksiyon işlemi ise yaklaşık 30 dakika sürüyor. Araştırmacılar buluşun COVID sırasında ve COVID sonrası zamanlarda maske yetersizliğini hafifletebileceği umuyor.

Üst düzey güvenlikli maske

Üst Düzey Güvenlikli Maske

Sağlık çalışanları, ofis çalışanları ve kuryeler için Hindistan’da üretilen bu maske, yüzün tamamını kaplayan benzersiz tasarımı sayesinde gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunma riski olmadığından virüs kapma riskini azaltıyor. Bunun yanında yeniden kullanılabilir ve dayanıklı tasarımı normal maskeler karşısında avantaj sağlıyor.

şeffaf maske

İlk Şeffaf FDA onaylı N99 + Akıllı Maske

LEAF adı verilen bu şeffaf maske, başkalarının yüzünüzü görmesine ve dudaklarınızı veya yüz ifadelerinizi görülmesine olanak verirken güvenli olmanızı sağlıyor. Masle aynı zamanda dahili UV-C ışığı sayesinde N99 standart hava filtreleme yeteneklerine ve kendi kendini temizleme özelliğine sahip ilk FDA tescilli maskedir.

elektrikli otobüs

İngiltere’de Sosyal Mesafeyi Korumaya Yardımcı Elektrikli Otobüsler

Bu otobüsler, yolcuların hangi taraftan binmesi gerektiğini söyleyen dış ekranlarla donatılmış. Maksimum yolcu kapasitesi 125 kişi olan otobüste bu sayı sosyal mesafe uygulamalarına göre değişebiliyor. Otobüsten inmek isteyen yolcular dokunmatik olmayan zilleri veya akıllı telefonlarını kullanıyorlar, böylece ellerini “kirletmek” zorunda kalmıyorlar.

şeffaf maske

İşitme Engelliler için Şeffaf Maske

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL) şeffaf, biyo bazlı ve parçalanabilir cerrahi maske üretti. Yüzüzmüzün neredeyse yarısını kapsayan maskeler işitme engelli insanların iletişiminde büyük zorluklar yaratıyor. Bu soruna çözüm bulmak için harekete geçen EPFL şeffaf, biyo bazlı ve parçalanabilir bir cerrahi maske oluşturmak için Swiss Materials Lab EMPA ile ortaklık kurarak yüz ifadelerinin görünmesini sağlayan maske üretti.

Anti-Salgın Robotları

Ruanda’da sıcaklık değişimlerini kontrol etmek, Covid-19 hastalarının durumunu izlemek ve hastaların tıbbi kayıtlarını tutmak için bu robotlar kullanılacak. Bu yüksek teknoloji robotları dakikada 50 ila 150 kişiyi tarama, hasta odalarına yiyecek ve ilaç verme, veri depolama ve görevli memurları görevden haberdar etme kapasitesine sahip.

Atık Şişelerden Yüz Siperliği

Tanzanya’nın başkenti Darüsselam'da bir geri dönüşüm tesisi "Zaidi Recyclers", atık plastik şişelerden koronavirüse karşı yüz siperliği üretiyor.

Zaman Ayarlı Sabun

Dünyaca ünlü bir sabun markası, 30 saniyelik kullanımdan sonra yok olan bir sabun üretti. Bu sayede ellerinizi ne kadar süre yıkamanız gerektiğini unutmadan el hijyeninizi sağlayabiliyorsunuz.

sosyal mesafe denetleme robotu

Sosyal Mesafe Denetleme Robotu

Singapur’da tasarlanan dört ayaklı bu robot, halka açık alanlarda insanlara sosyal mesafe tedbirlerini hatırlatmak için devriye geziyor. Spot olarak adlandırılan robot, Milli Parklar Kurulu (NParks) tarafından yönetilen parklar, bahçeler ve doğa rezervlerinde ve kasaba konseyleri tarafından yönetilen parklarda sosyal mesafe kurallarına uyulmasında yardımcı oluyor.

sosyal mesafe kolyesi

Sosyal Mesafe Kolyesi

Karbon fiberden üretilen bu kolye, içerisindeki termal sensörler sayesinde takan kişinin yanından geçen insanların vücut sıcaklıkları hakkında uyarı verebiliyor. Kolye, tehlikeli bir durum algıladığında kullanan kişiye görsel veya işitsel sinyal göndererek güvenli veya tehlikeli bir mesafede olup olmadıklarını bildiriyor.

Çok Amaçlı Ekmek Kızartma Makinesi

Lee Sungwook tarafından tasarlanan bu yeni tip ekmek kızartma makinesi, telefonların dezenfekte edilmesini daha kolay ve eğlenceli hale getiriyor. Telefon, ekmek kızartma makinesinde dezenfekte edilirken aynı zamanda şarj oluyor. Bu işlem sırasında ise cihaz UV ışığı kullanıyor.

İnternetsiz Kişiler için COVID Bilgileri

Japonya'da yaşayan Kolombiyalı tasarımcılar, İnternet'e erişemeyen kişilere COVID-19 ile ilgili bilgiler vermeye çalışıyor. Çözümleri ise çok ilginç. Kola ve pirinç gibi yaygın tüketim mallarının etiketlerine COVID-19 hakkında bilgiler yapıştırarak hijyen, maske takımı ve sosyal mesafeden kuralları gibi önemli konularda internete erişemeyen kişileri bilgilendiriyorlar.

Portatif El Yıkama Teknolojisi

Bir solunum terapisti ve girişimci olan Angie Washburn, hastaların hastanelerinden veya tıbbi yataklarından ayrılmadan ellerini sabun ve su kullanarak yıkamasını sağlayan portatif bir başucu lavabosu üretti. Bu lavabo, ABD’nin Indiana Eyaletindeki bir hastanede test edilmeye başlandı.